Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom SR

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom SR

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala v utorok 20. októbra 2020 poverovacie listiny trom novým veľvyslancom SR.


Jaroslav Auxt bude pôsobiť ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Thajskom kráľovstve, Kambodžskom kráľovstve, Laoskej ľudovodemokratickej republike a Mjanmarskej zväzovej republike so sídlom v Bangkoku. Tomáš Felix bude pôsobiť ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Nigérijskej federatívnej republike, Beninskej republike, Burkine Faso, Gambijskej republike, Ghanskej republike, Guinejskej republike, Kamerunskej republike, Libérijskej republike, Malijskej republike, Republike Pobrežia Slonoviny, Senegalskej republike a Togskej republike so sídlom v Abuji. Rastislav Káčer bude pôsobiť ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Českej republike so sídlom v Prahe. 

Prezidentka dôveruje tomu, že pri výkone práce budú v prvom rade dbať na hodnoty slobody, demokracie, právneho štátu, dodržiavanie medzinárodného práva, ale aj o posilňovanie bezpečnosti, ochranu životného prostredia či pomoc zraniteľným. "Nielen ja budem od vás očakávať, že vždy uprednostníte tieto hodnoty pred výhodnosťou ekonomických vzťahov, či osobnými ambíciami. Že z Vašej práce bude cítiť nespochybniteľnú odbornosť. A že budete vzorom vo vystupovaní pri rokovaniach s partnermi, aj vašimi kolegami na úradoch. Že svoju misiu budete vnímať predovšetkým ako službu Slovensku a jeho občanom. Očakávam, že prispejete k budovaniu obrazu Slovenska ako sebavedomej, hodnotovo orientovanej krajiny, ktorá je pevnou súčasťou Európskej únie a transatlantického priestoru."

Prezidentka zdôraznila, že nie je štát, s ktorým by sme mali bližšie vzťahy, ako s Českou republikou. Viesť diplomatické zastúpenie v tejto krajine je podľa prezidentky prestíž, ale aj veľká zodpovednosť, pretože práve udržanie si tak blízkych vzťahov, ale aj hľadanie nových príležitostí, si vyžaduje plnohodnotné nasadenie, cit pre diplomatický detail, či diskrétnosť. Západná Afrika, ktorej veľkú časť bude nový veľvyslanec pokrývať z Nigérie, je pre Slovensko podľa slov prezidentky výzva. Verí, že vyslanie našich vojakov do európskej misie bude príspevkom k stabilite v celom regióne a je presvedčená, že veľvyslancovi sa podarí objaviť  aj príležitosti pre lepšiu ekonomickú spoluprácu. V súvislosti s Thajskom si prezidentka želá, aby aj Thajčania lepšie poznali našu krajinu. Popri posilňovaní obchodných vzťahov, by sme mali hľadať aj ďalšie témy, v ktorých si s Thajskom vieme porozumieť tak, ako si rozumieme v oblasti boja proti klimatickým zmenám.  

Celý text príhovoru prezidentky je dostupný v sekcii Prejavy

(foto: TASR)