Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala vo štvrtok 16. júla 2020 poverovacie listiny piatim novým slovenským veľvyslancom. 

Alexander Micovčin bude pôsobiť ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Švajčiarskej konfederácií a Lichtenštajnskom kniežatstve so sídlom v Berne, Peter Zeleňák ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Slovinskej republike so sídlom v Ľubľane, Marek Varga bude mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Libanonskej republike so sídlom v Bejrúte, Ladislav Ballek sa stal mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Iránskej islamskej republike so sídlom v Teheráne a Ján Pšenica je mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Tureckej republike so sídlom v Ankare. 

Prezidentka v príhovore uviedla, že noví veľvyslanci odchádzajú na vyslanie v zložitých časoch pandémie, ktorá so sebou priniesla úplne nové zdravotnícke, ekonomické a sociálne výzvy.  Podľa prezidentky o to zodpovednejšia a dôležitejšia je dnes ich úloha, pretože okrem presadzovania našich záujmov a pomoci našim občanom budú mať na starosti aj vytváranie podmienok na spoluprácu pri prekonávaní výziev spojených s pandémiou. 

"Najbližších partnerov v tomto smere máme tu v Európe: Slovinsko ako člena Európskej únie, s ktorým zdieľame mnoho postojov a záujmov. A tiež Švajčiarsko - krajinu, s ktorou máme ako európske spoločenstvo vysoko rozvinuté vzťahy. Očakávam, že tieto dobré podmienky využijete k rozvoju spolupráce v oblastiach, ktoré patria medzi kľúčové priority Slovenskej republiky, ako aj celej EÚ. Mám na mysli najmä ambicióznu klimatickú politiku, citlivú transformáciu našich ekonomík, či podporu inovácií, vedy a výskumu. Uvedomujem si, že ďalších z vás čakajú v Libanone, Iráne, či Turecku skôr náročnejšie podmienky. A tiež to, že tieto krajiny bývajú často na okraji nášho záujmu - a to aj napriek tomu, že v posledných rokoch sme sa presvedčili, že bezpečnosť a stabilita širšieho blízkovýchodného regiónu je kľúčová aj pre bezpečnosť a stabilitu Európy. Pevne verím, že aj vašim pričinením sa toto vnímanie podarí zmeniť. Očakávam tiež, že v mieste svojho pôsobiska budete presadzovať nielen záujmy Slovenskej republiky, ale aj európskeho spoločenstva. A že vďaka tomu bude Slovensko vnímané ako aktívna krajina so silno zakotvenými európskymi hodnotami."