Prezidentka odovzdala v Moldavsku humanitárnu pomoc

Prezidentka odovzdala v Moldavsku humanitárnu pomoc

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v stredu 30. marca 2022 Moldavsko. V Kišiňove sa stretla sa s prezidentkou Maiou Sandu a premiérkou Nataliou Gavrilita. 

Témami ich spoločných rozhovorov bola najmä aktuálna situácia na Ukrajine, európska perspektíva Moldavska, ktorú Slovensko dlhodobo podporuje a aj pomoc ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou. Prezidentka odovzdala v mene SR humanitárnu pomoc v centre pre utečencov v Kišiňove, ktoré navštívila spolu s moldavskou prezidentkou. Išlo o potraviny, lieky a zdravotnícky materiál. 

Ako prezidentka zdôraznila, vojna na Ukrajine zmenila životy miliónom ľudí a jej dôsledky asi najviac pociťujú práve v Moldavsku, ktoré s Ukrajinou susedí. "Cez ukrajinsko-moldavské hranice prešlo od začiatku vojny viac ako 400-tisíc utečencov a viac ako 100-tisíc ich v Moldavsku zostalo. Počet obyvateľov Moldavska za mesiac vzrástol o 4 %. Na zvládnutie takejto situácie je potrebná aj medzinárodná pomoc. Pani prezidentke som preto priamo v utečeneckom centre v Kišineve odovzdala pomoc v podobe potravín, liekov a zdravotného materiálu."

Moldavsko spája svoju budúcnosť s Európskou úniou a Slovensko túto ambíciu podporuje. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej v prístupovom procese potrebuje krajina zvládnuť viacero reforiem, pri realizácii ktorých vieme spolupracovať - napríklad v oblasti reformy justície, boja proti korupcii či ekonomických reformách. "Som rada, že moldavskej vláde budú v týchto krokoch radiť aj slovenskí odborníci. Moldavsko je dnes veľmi zraniteľná krajina. Malá ekonomika čelí veľkej kríze spôsobenej znížením obchodu s Ukrajinou. Čelí aj energetickej a humanitárnej kríze. Ako neutrálnej krajine jej nikto iný negarantuje bezpečnosť a Moldavci majú obavy z možného rozšírenia vojenského konfliktu aj na ich územie. O to väčšiu podporu dnes musia cítiť od nás a od celého medzinárodného spoločenstva."