Prezidentka otvorila konferenciu Race to Zero

Prezidentka otvorila konferenciu Race to Zero

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok 18. marca 2021 otvorila online príhovorom konferenciu Race to Zero in Slovakia: Biznis. 

Jej cieľom je inšpirovať firmy k tomu, aby sa vydali cestou k uhlíkovej neutralite. Spolu s prezidentkou SR vystúpili na začiatku konferencie britský veľvyslanec v SR Nigel Baker a vysoký predstaviteľ Spojeného kráľovstva pre zmenu klímy Nigel Topping. Podujatie je zameraná na zdieľanie skúseností firiem, ktoré sa rozhodli urobiť prvý krok k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Diskutovať sa bude o dôvodoch, ktoré ich k tomu viedli, ale aj výhodách, ktoré táto zmena priniesla ich podnikaniu. V rámci online podujatia vystúpili predstavitelia štátneho sektora ako aj zástupcovia podnikateľského prostredia. Race to Zero je globálna kampaň OSN zameraná na podporu zdravej, odolnej a bezuhlíkovej obnovy po pandémii, ktorá vytvorí dobre platené pracovné miesta, umožní inkluzívny a udržateľný rast a pomôže predchádzať budúcim hrozbám.

Prezidentka v príhovore pripomenula ambíciu prezidentskej kancelárie stať sa prvou uhlíkovo neutrálnou štátnou inštitúciou na Slovensku do roku 2030. Na to, aby opatrenia v oblasti klímy priniesli výhody pre ľudí, hospodárstvo a prírodu, potrebujeme podľa prezidentky silné partnerstvá v oblasti inovácií a vytvárania pracovných miest. Pretože len spoločne čeliť klimatickej kríze a dosiahnuť trvalo udržateľný rozvoj. Vyjadrenia vedcov sú podľa prezidentky jasné. Pri ochrane klímy nemôžeme strácať čas. Nové technológie nám však dávajú nádej, že uhlíková neutralita je dosiahnuteľným cieľom. 

Celý príhovor prezidentky v anglickom origináli je dostupný v sekcii Prejavy