Prezidentka otvorila v Zürichu biznis fórum, navštívila aj ETH

Prezidentka otvorila v Zürichu biznis fórum, navštívila aj ETH

Prezidentka Zuzana Čaputová otvorila v piatok 20. mája 2022 počas druhého dňa štátnej návštevy Švajčiarska spolu s prezidentom Ignaziom Cassisom švajčiarsko-slovenské biznis fórum v Zürichu. 

Do Švajčiarska prezidentka pricestovala s početnou expertnou delegáciou, v ktorej sú zástupcovia a zástupkyne slovenských univerzít, výskumných inštitúcií a inovatívnych spoločností. Majú možnosť nadviazať nové kontakty a spoluprácu v oblasti výskumu, zelenej tranzície, nízkoemisných technológií, obnoviteľných zdrojov či obehového hospodárstva, napríklad Mária Bieliková z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií, prodekan Maroš Halama z Technickej univerzity v Košiciach, prorektor Mikuláš Bittera zo Slovenskej technickej univerzity alebo zástupcovia firiem ako Sensoneo, InoBat, Spinea, Ecocapsule a mnohých ďalších. 

Prezidentka v v Zürichu navštívila aj Švajčiarsky federálny technologický inštitút (ETH). Podľa prezidentky je táto univerzita dôkazom toho, že aj malá krajina, v meste menšom ako Bratislava, môže postaviť špičkovú univerzitu, ktorá konkuruje najlepším na svete.  "Až 70 percent profesorov je zo zahraničia a študujú tu študenti z viac ako 120 krajín sveta. Podľa rebríčkov je to najlepšia univerzita v kontinentálnej Európe a jedna z najviac uznávaných medzinárodných univerzít na svete. Výsledkom je 22 nobelistov, ktorí sa spájajú s ETH. Jedným z nich bol Albert Einstein. Na tomto inštitúte učil aj slovenský vedec a vynálezca Aurel Stodola, ktorý sa s Einsteinom aj priatelil."

Študenti a študentky obom prezidentom odprezentovali svoje projekty - od decentralizovaných finančných transakcií, autonómneho čistenia vôd od plastového odpadu po hydroponické pestovanie rastlín. "Nielen slovenskí študenti sa tu majú čo učiť. Fungovanie tejto technicky orientovanej univerzity, ich dôraz na prepojenie výskumu a praxe, podpora pre startupy alebo dlhodobá schopnosť priťahovať talenty z celého sveta môže byť pre Slovensko veľkou inšpiráciou."

Popoludní sa prezidentka v Zürichu ešte stretla so slovenskou krajanskou komunitou.