Prezidentka po samite NATO: Sme jednotnejší, ako kedykoľvek predtým

Prezidentka po samite NATO: Sme jednotnejší, ako kedykoľvek predtým

Prezidentka Zuzana Čaputová zastupovala Slovensko v piatok 25. februára 2022 na mimoriadnom samite Severoatlantickej aliancie. 

K online rokovaniu sa pripojila z Varšavy spolu s ďalšími lídrami štátov východného krídla NATO, tzv. Bukureštskej deviatky (B9), ktorej členmi sú okrem Slovenska aj Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.

Samit bol podľa prezidentky silným odkazom jednoty a zhody medzi 30 členskými štátmi aliancie. "Vladimír Putin dúfal, že nás rozdelí, dnes sme však jednotnejší, ako kedykoľvek predtým. A sme odhodlaní brániť naše krajiny, našu suverenitu a našich občanov. Lebo útok na Ukrajinu je aj útokom na demokratické hodnoty našich krajín. Stretla som sa s partnermi, prezidentmi, ktorí sú rovnako ako my na východnej hranici Aliancie, tzv. skupina B9. Aj ich občania majú obavy. Ale spoločnú energiu a odhodlanie, ktoré sme cítili na konci samitu, si nesiem aj na Slovensko. Stojíme pri Ukrajine, budeme jej pomáhať a brániť ju účinnými sankciami voči Rusku, posilníme obranyschopnosť celej východnej hranice Aliancie a hlavne, nevzdáme sa."