Prezidentka poďakovala nemeckému prezidentovi za pomoc

Prezidentka poďakovala nemeckému prezidentovi za pomoc

Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala v utorok 28. apríla 2021 s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom.

Prezidentke sú jeho rozvaha či pohľady na budúcnosť našich krajín a Európskej únie veľmi blízke. "Na rozhovor s ním sa vždy teším. Zdieľame názor, že Slovensko a Nemecko spájajú, okrem silnej ekonomickej spolupráce, predovšetkým spoločné európske hodnoty a úprimná snaha navzájom si pomáhať. To sa opäť potvrdilo aj v posledných týždňoch, kedy niekoľko našich pacientov s ťažkým priebehom Covid-19 mohlo byť liečených v nemeckých nemocniciach."

Prezidentovi Steinmeierovi prezidentka poďakovala za túto pomoc, podobne ako za podporu Nemecka pri dodatočnom prerozdelení vakcín pre tie krajiny EÚ, vrátane tej našej, ktoré ich mali málo. "Sú to dôležité gestá solidarity a reálna pomoc od najbližších európskych partnerov v čase, keď oni sami zažívajú doma neľahkú pandemickú situáciu."

Zaujímala sa tiež o skúsenosti Nemecka v boji s nenávistnými prejavmi na internete. Ide o tému, v ktorej je prezident Steinmeier dlhodobo aktívny a ktorá je aj vzhľadom na vplyv sociálnych médií čoraz dôležitejšia. "V tomto smere považujem za dôležitý krok aj pripravovanú celoeurópsku úpravu a jej následnú implementáciu."

S prezidentom spolu hovorili aj o dianí v našich krajinách. "Nemecko na jeseň čakajú parlamentné voľby a ja verím, že naše vzájomné vzťahy sa budú ďalej prehlbovať aj po týchto voľbách. Sama chcem tomu ďalej napomáhať a verím, že s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom sa nám v tomto roku podarí aj osobné stretnutie."

📷 Oficiálna návšteva Nemecka, 22.8.2019