Prezidentka poďakovala listom zamestnancom zariadení sociálnych služieb

Prezidentka poďakovala listom zamestnancom zariadení sociálnych služieb

Prezidentka Zuzana Čaputová sa tento týždeň intenzívne zaujímala o aktuálnu situáciu v zariadeniach sociálnych služieb. Hoci víta, že sa problematikou zaoberal aj Výbor NR SR pre sociálne veci a vníma prísľuby ministrov, stále podľa nej zostáva množstvo otvorených otázok. Preto sa rozhodla, že v pondelok popoludní sa v Prezidentskom paláci stretne s ministrom práve, sociálnych vecí a rodiny SR Milanom Krajniakom a ministrom zdravotníctva SR Marekom Krajčím. V tejto zložitej situácii predovšetkým oceňuje úsilie a nasadenie opatrovateliek, ošetrovateliek, sociálnych pracovníčok a zdravotníckeho personálu a do všetkých zariadení sociálnych služieb, ktoré sa starajú o seniorov, poslala osobný ďakovný list. 

"Vážené panie opatrovateľky a ošetrovateľky,
vážení odborní pracovníci a zamestnanci zariadenia pre seniorov,

v týchto pohnutých časoch, ktoré bez výnimky zasiahli každého, osobitne hlboko prežívam situáciu našich seniorov. 

Dnes, oveľa viac ako inokedy, sme povinní postarať sa o nich a chrániť ich, ako najlepšie vieme. Usilujeme sa o to všetci, ktorí máme drahého staršieho človeka nablízku alebo priamo doma. Sú tu však aj seniorky a seniori, ktorí z rozličných príčin žijú v domovoch pre seniorov alebo v zariadeniach sociálnych služieb alebo sú umiestnení v oddeleniach pre dlhodobo chorých. Pandémia spôsobila, že sú zbavení možnosti návštev svojich blízkych, možnosti kontaktu s verejnosťou a tieto obmedzenia sú pre mnohých z nich nesmierne bolestné. 

Vážené zamestnankyne zariadení, vážení páni opatrovatelia,  

som presvedčená o tom, že sa o našich seniorov, tak, ako doteraz, vzorne staráte.  Dnes však pre nich predstavujete azda najdôležitejšie a najbližšie osoby. Ste im nablízku, keď potrebujú ošetriť, povzbudiť či zdieľať obavy a malé radosti. Teraz Vás potrebujú viac, než kedykoľvek predtým a vaša prítomnosť im môže nahradiť kontakt s nami, ich blízkymi. Viem, že posledné týždne robíte všetko, čo je vo Vašich silách, často na úkor osobného času a záujmov. Preto Vám chcem vyjadriť svoje hlboké a úprimné poďakovanie za empatiu, súcit a profesionalitu, s akou vykonávate svoje povolanie.
 
Váš príspevok si vážim o to viac, že po posledných udalostiach na Slovensku, ale aj v zahraničí, ktoré sa udiali v zariadeniach sociálnych služieb, máte možno takisto obavy. Obavy nielen o zverených starkých, ale aj o svoje deti, manželov, vlastných rodičov. Máte celkom pochopiteľný strach z možnosti, že svojich najbližších nejaký čas ani neuvidíte. Rozumiem Vám a v týchto ťažkých chvíľach som myšlienkami s Vami. Ešte raz Vám z celého srdca ďakujem za Vašu obetavú a odvážnu službu spoločnosti. 

Dnes sa opäť potvrdzuje, ako nedostatočne oceňovaná je Vaša práca. Ubezpečujem Vás, že keď krízovú situáciu zvládneme, urobím všetko, čo budem môcť, aby Váš príspevok pre spoločnosť bol aj finančne náležite ohodnotený. Stojím pri Vás dnes. A s istotou budem na tieto podmienky upozorňovať a stáť pri Vás aj neskôr. Želám Vám všetkým pevné zdravie a veľmi veľa síl, fyzických aj duševných. Prosím, vydržte na svojich postoch. Potrebujeme Vás a potrebujú Vás najmä tí, o ktorých sa tak obetavo staráte."