Prezidentka požiadala o zvolanie Bezpečnostnej rady SR, stretla sa s lekármi

Prezidentka požiadala o zvolanie Bezpečnostnej rady SR, stretla sa s lekármi

Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala v pondelok 19. októbra 2020 listom premiéra Igora Matoviča o zvolanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti so zámerom vlády na plošné testovanie.

Prezidentku bude zaujímať nielen prepracovanosť konceptu, ale aj stav príprav na plošné testovanie. Najmä to, či je takéto testovanie realizovateľné bez negatívneho dopadu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom, keďže si plošné testovanie vyžiada nemalý počet zdravotníkov. Dôležité sú podľa prezidentky aj analýzy, či je takúto operáciu možné zrealizovať bez rizika nákazy na testovacích miestach. 

Prezidentka v pondelok navštívila Univerzitnú nemocnicu v Martine. Stretla sa s jej vedením, lekármi a zdravotníckym personálom. Zaujímala sa najmä o to, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených koronavírusom, ako kríza ovplyvnila chod nemocnice, a či sú jej personálne kapacity dostačujúce aj na ďalšie zvládanie krízovej situácie. Všetkým zdravotníkom sa poďakovala za ich nasadenie v tomto období. 

Kondíciu zdravotníckych zariadení považuje prezidentka za najkľúčovejšiu tému nasledujúcich dní a týždňov. Prezidentka sa vyslovila proti tomu, aby bolo prípadné celoplošné testovanie povinné. "Rozhodne nie som za povinné testovanie, ešte nebodaj pod nejakou sankciou. Pozitívna motivácia je niečo čo, môže fungovať. Určite je to vhodnejší nástroj ako hrozba sankciou."