Prezidentka pozvala premiéra a predsedu NR SR na pracovné raňajky

Domáca politika
Prezidentka pozvala premiéra a predsedu NR SR na pracovné raňajky

Prezidentka Zuzana Čaputová pozvala v piatok 4. septembra 2020 predsedu vlády Igora Matoviča a predsedu NR SR na spoločné pracovné raňajky do Prezidentského paláca. 

Traja najvyšší ústavní činitelia neformálne diskutovali o aktuálnych témach a vzájomnej spolupráci. Prezidentka považuje predvídateľnosť ďalších krokov za dôležitú a vzájomná informovanosť a komunikácia troch najvyšších ústavných činiteľov k nej podľa nej môže významne napomôcť. 

Jednou z tém rozhovorov bol rozsudok Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Zhodli sme sa, že i keď sme my osobne, aj slovenská verejnosť, možno očakávali iný verdikt, ten včerajší je hodné a potrebné rešpektovať. Dôležité bude písomné zdôvodnenie rozsudku a v ňom môžeme nájsť aj odpovede na otázky, ktoré sme si včera mnohí kládli."  

Prezidentka, premiér a predseda parlamentu spolu diskutovali aj o aktuálnej epidemiologickej situácii, hodnotili našu pripravenosť na druhú vlnu pandémie a aj vnímanie verejnosti a riziká, ktoré z neho vyplývajú. Veľkú časť rozhovoru venovali Fondu obnovy EÚ a príprave reformného plánu, ktorý Slovensku umožní čerpať miliardy eur. Prezidentka uvítala, že príprava plánu napreduje a že v krátkom čase bude predstavený verejnosti. "Keďže sa jedná o reformy pre budúce generácie, považujem za dôležité, aby sa k nim mala príležitosť vyjadriť aj širšia odborná a laická verejnosť a viesť o nich diskusiu." 

Prezidentka ocenila konštruktívnu atmosféru stretnutia. "Špeciálne v prípade interrupcií som uvítala, že si všetci traja uvedomujeme citlivosť návrhu na zmenu zákona a želáme si, aby sa legislatívny proces pri tomto návrhu nestal nástrojom spoločenského konfliktu."