Prezidentka pricestovala na štátnu návštevu Švajčiarska

Prezidentka pricestovala na štátnu návštevu Švajčiarska

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok 19. mája 2022 pricestovala do Bernu na štátnu návštevu Švajčiarskej konfederácie. 

Je to historicky prvýkrát, kedy slovenská hlava štátu vycestovala na štátnu návštevu Švajčiarska. "Ďakujem za vrelé prijatie od prezidenta Ignazia Cassisa a členov vlády. Prichádzam sem aj s veľkou expertnou delegáciou, v ktorej sú zástupcovia a zástupkyne slovenských univerzít, výskumných inštitúcií a inovatívnych spoločností. Sú tu, aby nadviazali novú spoluprácu v oblasti výskumu, zelenej tranzície, nízkoemisných technológií, obnoviteľných zdrojov či obehového hospodárstva."

Naše krajiny podľa prezidentky čelia podobným výzvam - následkom pandémie, klimatickým zmenám, energetickej kríze či ruskej invázie Ukrajiny. "Aj keď Švajčiarsko nie je v EÚ a NATO, spájajú nás popri mnohých väzbách aj spoločné hodnoty. Švajčiari si veľmi cenia našu solidaritu s Ukrajinou. Pripomína im rok 1968, keď Švajčiarsko prijalo viac ako 13 000 Čechov a Slovákov, ktorí utekali pred sovietskou okupáciou. V prípade invázie Ruska na Ukrajinu sa Švajčiarsko prvýkrát pridalo k sankciám EÚ, v duchu výroku prezidenta Cassisa, že neutralita neznamená ignoranciu."

Prezidentku vo Švajčiarsku čakajú tri mimoriadne zaujímavé a pre Slovensko veľmi produktívne dni: nielen v Berne, ale aj Zürichu a Ženeve.