Prezidentka prijala českého premiéra Petra Fialu

Prezidentka prijala českého premiéra Petra Fialu

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok 11. januára 2022 premiéra ČR Petra Fialu počas jeho oficiálnej návštevy Slovenska.

To, že prvé kroky českých aj slovenských ústavných činiteľov smerujú vždy vzájomne na Slovensko a do Česka podľa prezidentky symbolicky potvrdzuje pretrvávajúcu blízkosť medzi našimi národmi a krajinami. Diskutovali spolu nielen o vzájomných vzťahoch, ale aj o výzvach, ktorým spoločne čelíme. "Naše spoločnosti čelia pokračujúcej pandémii a jej zdravotným, sociálnym a hospodárskym následkom. V oboch krajinách musíme riešiť nárast cien energií a rastúcu infláciu a jej dopady na životné náklady našich občanov či prevádzku podnikov."

Prezidentku SR a premiéra ČR tiež znepokojuje rastúce napätie v našom východnom susedstve. "Ako správne riešenie vidíme pokračovanie diplomatických rokovaní a dialógu o bezpečnosti v Európe. Zhodli sme sa, že v 21. storočí pokusy o rozdelenie sfér vplyvu v Európe nemajú žiadne miesto." 

Prezidentka popriala Petrovi Fialovi a jeho vláde veľa úspechov a tiež úspešné predsedníctvo v Rade Európskej únie v druhom polroku tohto roka. "Od rozdelenia Československa tento rok uplynie 30 rokov. Stále však dokážeme navzájom zdieľať svoje starosti a tešiť sa z úspechov našich krajín. Znovu som sa uistila, že v novej českej vláde má Slovensko partnera, s ktorým si bude rozumieť."