Prezidentka prijala demisiu ministerky zdravotníctva

Domáca politika
Prezidentka prijala demisiu ministerky zdravotníctva

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok 17. decembra demisiu ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Riadením rezortu zdravotníctva poverila predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. Podľa prezidentky Andrea Kalavská nechcela udržiavať v zdravotníctve iba status quo, ale pokúsila sa zmeniť jeho smerovanie. "Chcem sa jej za to poďakovať, lebo som presvedčená, že to bola správna a opodstatnená ambícia. Napokon sa však nenašla politická vôľa nielen na reformu nemocníc, ale ani tak zásadnú vec, ako je povinné očkovanie. Sklamaniu pani Kalavskej rozumiem."

Prezidentka tvrdí, že hoci sa v posledných rokoch sa veľa investovalo do nákupu zdravotníckej techniky, zrekonštruovali sa nemocnice, nakupujú sa nové, modernejšie postele, tieto zlepšenia nestačia na to, aby došlo k  zmene, akú Slovensko potrebuje. Štatistiky dokazujú, že počet odvrátiteľných úmrtí je u nás príliš vysoký.  Úplne zbytočne u nás umiera takmer dvaapolnásobne viac ľudí ako je priemer v najvyspelejších krajinách Európskej únie. Ak by sme sa v tomto ohľade dotiahli iba na úroveň troch ostatných krajín Vyšehradskej štvorky, tak by sme tým predišli úmrtiu približne 1300 ľudí za rok. "Je našou povinnosťou robiť takú politiku, vďaka ktorej sa podarí znížiť úmrtnosť, ktorá je odvrátiteľná včasnou a efektívnou liečbou. Z dostupných údajov vieme, že ak nedôjde k prijatiu zásadných opatrení, situácia v rezorte sa môže výrazne zhoršiť. Ak nám teraz v našich zdravotníckych zariadeniach chýba vyše 2600 lekárov a vyše 3 000 sestier, pri zachovaní doterajšieho trendu nám o 5 rokov už bude chýbať vyše 12 000 zdravotníckych pracovníkov. Každý chýbajúci pracovník je potenciálnym ohrozením kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti."

Hlavnou úlohou premiér, ako povereného vedením rezortu, bude podľa prezidentky plnenie záväzkov voči lekárom, sestrám a zdravotníckym zariadeniam, na prospech pacientov.