Prezidentka prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho

Domáca politika
Prezidentka prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v piatok 20. marca 2020 po ustanovujúcej schôdzi NR SR v Prezidentskom paláci demisiu vlády Petra Pellegriniho. V príhovore sa poďakovala predsedovi vlády a jej členom za prácu, ktorú vykonali v prospech Slovenskej republiky a jej obyvateľov.  "Funkciu ste prevzali takmer na deň presne pred dvoma rokmi. Stalo sa to v čase veľkých politických i spoločenských turbulencií, ktoré nastali po tragických udalostiach z februára 2018. Protesty však boli aj dôsledkom dlho pretrvávajúcich problémov v spoločnosti, najmä v polícii, na prokuratúre a v súdnictve." 

Prezidentka ocenila, že v uplynulom období došlo k viacerým pozitívnym zmenám. "Krajina zaznamenala stabilný hospodársky rast, nezamestnanosť sa znížila, mali sme relatívne nízku mieru chudoby a príjmových nerovností. Zvýšili sa príjmy zamestnancov vo verejnej správe, školstve, obrane, zdravotníctve, zvýšila sa aj priemerná mesačná mzda. To sú všetko oceneniahodné ukazovatele."

Prezidentka však zároveň vyjadrila aj poľutovanie nad tým, že takýchto pozitív nebolo viac. "Európska komisia vývoj na Slovensku v uplynulom období hodnotí tak, že sme nevyužili dobré časy na zásadnejšie zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu republiky. V mesiacoch a rokoch po kríze, spôsobenej opatreniami proti koronavírusu, nám tieto zmeny môžu chýbať. Čo ma osobitne mrzí sú obrovské deliace čiary v spoločnosti, ktorým sa nepodarilo zabrániť a zneužívanie spravodlivosti spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu."

Osobitne však ocenila skutočnosť, že premiér a ďalší ministri, ako členovia krízového štábu, pohotovo reagovali na začiatok obrovskej zdravotnej hrozby, s akou je konfrontovaná Slovenská republika. "Vážim si, že ste reagovali razantne a že ste svoje rozhodnutia dokázali verejnosti zrozumiteľne a presvedčivo tlmočiť. Vysoko hodnotím aj skutočnosť, že ste v kritickej situácii našli spoločnú reč aj s nastupujúcim premiérom a že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym  a spoločensky civilizovaným spôsobom. Že k nemu dôjde tak, aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela."

Celý text príhovoru prezidentky je dostupný TU