Prezidentka prijala hlavnú európsku prokurátorku Lauru Codruțu Kövesi

Prezidentka prijala hlavnú európsku prokurátorku Lauru Codruțu Kövesi

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 18. februára v Prezidentskom paláci prijala hlavnú európsku prokurátorku Lauru Codruțu Kövesi.

Laura Codruța Kövesi je bývalá rumunská generálna prokurátorka. Jej európsky úrad bude mať na starosti napríklad boj proti podvodom s eurofondami, respektíve podvody, ktoré sa týkajú peňazí zo spoločného európskeho rozpočtu.

Na stretnutí pani prokurátorka predstavila prezidentke svoje plány a zároveň ju požiadala o politickú podporu v otázke navýšenia počtu európskych delegovaných prokurátorov, ktorých má formálne potvrdiť Rada Európskej únie. Slovensko by podľa tohto návrhu malo mať troch až štyroch európskych delegovaných prokurátorov. 

"Hlavná európska prokurátorka má moju podporu. Z jej plánov a osobného nasadenia mám dobrý pocit. Solidaritu považujem za dôležitý pilier fungovania Európskej únie a rovnako dôležitá je aj zodpovednosť a dodržiavanie pravidiel. Funkčný, personálne zabezpečený a akčný úrad pod vedením skúsenej európskej prokurátorky k tomu určite prispeje."