Prezidentka prijala mladých a angažovaných Rómov

Prezidentka prijala mladých a angažovaných Rómov

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok 8. apríla 2022 v Prezidentskom paláci, pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, prijala mladých Rómov, s ktorými hovorila o ich úspechoch, angažovanosti, ale aj o prekážkach s ktorými sa stretávajú.

Medzi pozvanými boli nádejná lekárka, šachistka, právnik, ekológ, ekonóm, sociálna pracovníčka, boxer či hokejista. "Úspešní mladí ľudia plní elánu, ktorí sa okrem svojho vzdelania a športových či voľnočasových záľub angažujú aj ako dobrovoľníci a pomáhajú iným" opísala prezidentka mladých Rómov, s ktorými sa stretla.

"Spája ich však aj to, že nie vždy sú hodnotení podľa toho, akými sú a aké sú ich činy. Stretávajú sa aj s nedôverou, predsudkami a čelia bariéram, ktoré si možno väčšina ich rovesníkov ani nevie predstaviť. Šanca dieťaťa, ktoré sa narodí rómskym rodičom v chudobnom prostredí, že sa dostane na vysokú školu, nie je ani len 1 percento." Dôvodom neúspechu celých generácií Rómov podľa prezidentky nie je nedostatok snaženia sa, ale bludný kruh vylúčenia, generačná chudoba a predsudky, ktoré deťom z rómskeho prostredia bráni v úspechu a možnosti dôstojne žiť.

Dnes je Medzinárodný deň Rómov, ktorý je v prvom rade o rovnoprávnosti. Pre prezidentku je rovnoprávnosť o možnosti mať naozaj rovnakú šancu a príležitosť uspieť. "Vidíme, že to nie je realitou pre všetkých. A práve títo úspešní, zanietení mladí ľudia ukazujú, ako by to mohlo byť inak."