Prezidentka prijala prezidenta Severného Macedónska Steva Pendarovského

Prezidentka prijala prezidenta Severného Macedónska Steva Pendarovského

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok 8. októbra 2020 v Prezidentskom paláci prezidenta Severného Macedónska Steva Pendarovského. 

Diskutovali spolu o dopadoch pandémie na obe krajiny, transformačnom procese a prístupových rokovaniach Severného Macedónska do Európskej únie, ako aj o aktuálnej situácii v regióne Západného Balkánu. Zhodli sa na potrebe ďalšieho rozvoja spolupráce medzi Slovenskom a Severným Macedónskom. 

"S pánom prezidentom sme sa rozprávali o tom, čo musíme spraviť, aby naše krajiny zostali ekonomicky stabilné a aby sociálne dopady pandemickej krízy boli čo najmenšie. V tejto súvislosti sme hovorili aj o dôležitosti európskej integrácie, nakoľko dnes sa môžeme ešte viac ako inokedy spoľahnúť na pomoc EÚ. Slovensko je pripravené zdieľať svoje transformačné skúsenosti z eurointegračného obdobia. Predvstupové obdobie predstavuje veľa výziev, kľúčové sú však jasne zakotvené pravidlá právneho štátu, ktoré tvoria záruku prosperujúcej spoločnosti. Som rada, že som pána prezidenta mohla informovať aj o materiálnej humanitárnej pomoci na boj proti pandémii vo výške 205 tisíc eur, ktorú Slovenská republika odošle do Severného Macedónska v piatok 9. októbra.“