Prezidentka prijala zástupcov ÚMS a ZMO, ocenila samosprávy

Prezidentka prijala zástupcov ÚMS a ZMO, ocenila samosprávy

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok 12. novembra 2020 v Prezidentskom paláci zástupcov Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska. 

Primátorom a starostom opätovne vyjadrila vďaku za prístup samospráv v boji s pandémiou, a tiež za pomoc s celoplošným testovaním v uplynulých týždňoch. Na spoločných stretnutiach diskutovali o tom, ako sa táto skúsenosť môže preniesť do spolupráce štátu a samospráv v budúcnosti. Podľa prezidentky sa ukazuje, že krízový manažment štátu na úrovni okresov nie je dostatočný a že túto úlohu vo veľkej miere preberajú na seba práve samosprávy. "Zhodli sme sa, že samosprávy sú pre štát predovšetkým partnerom a nemalo by sa k nim pristupovať ako k podriadeným. Primátori a starostovia vidia na základe skúseností z riadenia miest a obcí celú škálu možností na zlepšenie – od potreby modernizácie, prehodnotenia niektorých kompetencií a normatívov, až po komplexnejšiu reformu usporiadania verejnej správy. Tieto predstavy samospráv nie sú protichodné a aj naša spoločná diskusia ukázala, že sa môžu navzájom dopĺňať. Spoločným menovateľom navrhovaných zmien je totiž snaha posunúť dôležité kompetencie čo najbližšie k ľuďom. A práve samosprávy – primátori, starostovia a župani – sú tými, ktorí majú v rámci územia najvyššiu legitimitu a dokážu lepšie motivovať ľudí k riešeniu problémov." 

Prezidentka očakáva v budúcnosti užšiu koordináciu a spoluprácu združení miestnych a regionálnych samospráv, pretože len tak sa stanú pre štát partnerom so silnejším hlasom. V tejto súvislosti ponúkla Únii miest Slovenska, Združeniu miest a obcí Slovenska, a predtým aj združeniu samosprávnych krajov SK8, svoju pomoc a podporu.