Prezidentka privítala Alexandra Van der Bellena v rodnom Pezinku

Prezidentka privítala Alexandra Van der Bellena v rodnom Pezinku

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu 15. júla 2020 stretla s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom, ktorý na jej pozvanie pricestoval na návštevu Slovenska. Privítala ho v rodnom Pezinku. 

Diskutovali spolu o pandémii koronavírusu a jej dopadoch. Obaja považujú za dôležité, že Slovensko a Rakúsko dokázali v čase najväčšej krízy prejaviť solidaritu s najviac postihnutými krajinami a pridali sa ku globálnemu úsiliu na podporu vývoja vakcíny proti COVID19 dostupnej pre všetkých.

"S pánom prezidentom sme sa rozprávali o tom, ako sme zvládli uplynulé neľahké obdobie a tiež o tom, čo musíme spraviť, aby naše krajiny zostali ekonomicky stabilné a sociálne dopady krízy čo najmenšie. V tejto súvislosti sme hovorili predovšetkým o európskom pláne obnovy, ktorého je Slovensko veľkým podporovateľom a ktorý vnímam ako historickú príležitosť pre Slovensko aj pre celú Európsku úniu, posunúť sa o generáciu vpred."

Hlavy štátov sa zhodli, že takáto obnova musí byť založená na prístupe ohľaduplnom voči životnému prostrediu a musí zahŕňať dlhodobú prioritu ochrany klímy, ktorá ich oboch spája. Zuzana Čaputová prezidentovi predstavila zámery Slovenska v tejto oblasti, hlavne záväzok uhlíkovej neutrality do roku 2050, ku ktorému sme sa zaviazali ako prvá krajina v regióne a tiež ukončenie využívania hnedého uhlia na výrobu energie do roku 2023. "

"Veľmi si vážim pozvanie rakúskeho prezidenta na konferenciu Austrian World Summit, ktorá sa bude konať tento rok vo Viedni a ktorej témou bude vzťah medzi klimatickou krízou a pandémiou, najmä zelenej a spravodlivej obnovy a trvalo udržateľného reštartu ekonomík postihnutých krízou."