Prezidentka privítala pápeža Františka na Slovensku

Prezidentka privítala pápeža Františka na Slovensku

Prezidentka Zuzana Čaputová privítala v nedeľu 12. septembra 2021 na bratislavskom letisku pápeža Františka, ktorý popoludní pricestoval na štvordňovú návštevu Slovenska. 

Spolu s prezidentkou boli na letisku aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, pani Herta Vyšná, ktorá prežila holokaust a MUDr. Mária Jasenková, riaditeľka občianskeho združenia Plamienok, ktoré je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej starostlivosti. Tieto osobnosti symbolizujú hodnoty, ktoré prezidentku SR spájajú s pápežom Františkom: ochrana ľudských práv, slobody a demokracie a súcit s najslabšími a najzraniteľnejšími.

Prezidentka po krátkom stretnutí s pápežom Františkom povedala, že v dobe, v ktorej žijeme a ktorá je poznačená bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju.

Na privítaní Svätého Otca sa zúčastnili aj predseda NR SR Boris Kollár, predseda vlády SR Eduard Heger, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček spolu s veľvyslancom SR pri Svätej Stolici Marekom Lisánskym a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

V delegácii Svätej Stolice na letisku boli štátny sekretár kard. Pietro Parolin, prefekt kongregácie pre východné cirkvi kard. Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg kard. Miguel Á. Ayuso Guixot, substitút Štátneho sekretariátu Mons. Edgar Peña Parra, apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu Mons. George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Mons. Andriy Yevchuk, pápežský ceremoniár Mons. Ján Dubina a tajomník KBS Dp. Ivan Ružička.

Prílet pápeža Františka na Slovensko priamo na letiskovej ploche sledovalo aj približne 150 domácich a zahraničných novinárov. Svätého Otca budú vítali aj stovky veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR. Členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z Važca privítali pápeža podľa tradície chlebom a soľou.

Kytica, ktorú pápež František dostal pri privítaní, bola vytvorená len z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín, ktoré sú charakteristické pre náš región. Ide napríklad o ľubovník, starček, bedrovník, hlaváč, rebríček a prilbicu. Autorom kytice je florista Róbert Bartolen a okrem iného symbolizuje aj poďakovanie Bohu, že práve Slovákom daroval krajinu s takou krásnou prírodou.