Prezidentka rokovala s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom

Prezidentka rokovala s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok 21. augusta 2020 stretla s ministrom zahraničných vecí Nemeckej spolkovej republiky Heikom Maasom, ktorý pricestoval na návštevu SR.  

Rokovali spolu najmä o ekonomickej obnove krajín po pandémii COVID-19. Nemecko predsedá Európskej únii a práve počas jeho predsedníctva bol schválený historicky najväčší balík pomoci členským štátom. Podľa prezidentky sú tieto prostriedky pre Slovensko obrovskou príležitosťou na transformáciu našej ekonomiky na modernú, efektívnejšiu a šetrnejšiu k životnému prostrediu. "Je pre nás kľúčové a musí byť našou prioritou, aby sme pripravili a zrealizovali dobrý plán, ako tieto prostriedky využiť."

V súvislosti s aktuálnou situáciou v Bielorusku sa prezidentka s ministrom zhodli, že je neakceptovateľné, aby dochádzalo k hrubému porušovaniu základných ľudských práv a slobôd občanov vlastným štátom. Občania Bieloruska majú podľa nich právo sami a slobodne sa rozhodnúť, kam bude smerovať ich krajina a kto bude stáť na jej čele. 

Na stretnutí diskutovali aj o situácii v Európe, vo V4 a o vzťahoch s Ruskom. Minister Maas ocenil, že mohol navštíviť Slovensko práve v deň, keď si pripomína smutné výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa.