Prezidentka rokovala s vedením Únie miest o sociálnej situácii

Prezidentka rokovala s vedením Únie miest o sociálnej situácii

Prezidentka Zuzana Čaputová rokovala v utorok 12. apríla 2022 s vedením Únie miest Slovenska o zhoršujúcej sa sociálnej situácii v súvislosti so zdražovaním. 

Prezidentka zdôraznila, že samosprávy sú najbližšie pri občanoch a ich predstavitelia ako prví vidia, keď ľudia začnú reagovať na novú alebo zmenenú situáciu. "Primátori miest združených v Únii miest Slovenska upozorňujú na zhoršujúcu sa sociálnu situáciu obyvateľov a to najmä ľudí a rodín žijúcich v riziku chudoby – jednorodičov, nízkopríjmových dôchodcov, ľudí so zdravotným postihnutím či viacpočetné rodiny. Práve týmto skupinám ľudí odkrajuje inflácia a zdražovanie z ich rozpočtov ďaleko viac ako domácnostiam s vyšším príjmom."

Podľa prezidentky primátori cítia rastúcu nervozitu, registrujú nárast nedoplatkov za bývanie, pozorujú, že v potravinových bankách a výdajniach potravín sa ľudia v sociálne slabej situácii snažia predzásobiť. Rastú tiež ich obavy zo straty bývania. "Je mimoriadne dôležité a oveľa rozumnejšie ľuďom pomôcť bývanie nestratiť, ako im následne pomáhať znovu ho nájsť. S primátormi sme sa zhodli, že je najvyšší čas, aby vláda túto situáciu riešila. Nie iba jednorazovou dávkou, ale systematicky - opakovanou adresnou dávkou – napríklad príspevkom na bývanie. Týmto príspevkom umožníme ľuďom v kritickej situácii hradiť zvýšené životné náklady, teda napríklad kúpiť potraviny a udržať si bývanie. Za dôležité to samosprávy považujú tiež preto, že od sociálnej situácie obyvateľov sa odvíja aj spoločenská súdržnosť, ochota prejavovať solidaritu a schopnosť spoločnosti čeliť krízam."

Zdražovanie sa však podľa prezidentky netýka len občanov v mestách a obciach, týka sa aj priamo chodu samospráv. "Primátori ma upozornili na veľký problém pri verejnom obstarávaní. Výrazný nárast cien energií a niektorých komodít, najmä v stavebníctve, vedie k tomu, že firmy nedokážu dodržať vysúťažené cenové podmienky a hrozí, že mnohé stavby a rekonštrukcie budú musieť zastaviť. Samosprávam by pomohlo, ak by Úrad pre verejné obstarávanie uznával navýšenie hodnoty zakázky aj o viac ako 10%, pokiaľ k nej prišlo v dôsledku rastu cien zapríčinených infláciou a vojnovým konfliktom na Ukrajine. V naplnení tejto požiadavky som prítomným primátorom prisľúbila svoju pomoc."

Na stretnutí s prezidentkou v Primaciálnom paláci sa zúčastnili primátori Bratislavy, Banskej Bystrici, Komárna, Trenčína, Žiliny a Nitry - Matúš Vallo, Richard Rybníček, Ján Nosko, Béla Keszegh, Peter Fiabane a Marek Hattas.