Prezidentka upozornila v čase krízy na seniorov a obete domáceho násilia

Domáca politika
Prezidentka upozornila v čase krízy na seniorov a obete domáceho násilia

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok 3. apríla 2020 stretla v priestoroch Úrady vlády SR s členmi permanentného krízového štábu. Obrátila sa na nich s požiadavkami týkajúcimi sa tých najzraniteľnejších. Zaujímala sa o stav zásob ochranných pomôcok pre naše nemocnice a ľudí v prvej línii, počty testovacích sád, pľúcnych ventilátorov aj o prijaté a plánované opatrenia.

"Predovšetkým považujem za potrebné pokročiť v ochrane seniorov. Ide najmä o testovanie každého nového prijímateľa sociálnych služieb, ktorý ide do zariadenia alebo sa doň vracia z nemocnice. Je tiež potrebné zabezpečiť účinnými ochrannými pomôckami ľudí, ktorí sa o seniorov starajú. Zároveň je potrebné venovať pozornosť obetiam domáceho násilia, ktorých počet všade na svete počas karantény stúpa, napríklad aj testovaním tých, ktorí potrebujú byť umiestnení v azylových centrách. Hovorili sme aj o potrebe lepšej spolupráce a komunikácie medzi orgánmi, ktoré krízu riešia a orgánmi miestnej samosprávy, a tiež o potrebe prehľadného informovania o všetkých prijímaných opatreniach."

Prezidentka veľmi ocenila prácu všetkých odborníkov v štábe, ktorí pomôžu tomu, aby realizované a aj plánované opatrenia boli vecne a odborne podložené. Pozitívne vníma viaceré posuny, či už pri zabezpečení rôznych foriem testovania alebo v zásobení nemocníc ochrannými prostriedkami a v špeciálnom prístupe k rôznym komunitám.

"To, na čo sa dnes dokážeme spoľahnúť, je disciplína každého z nás. Dôležitá je však aj rozvaha tých, ktorí vyhodnocujú situáciu a prijímajú opatrenia - v krízovom štábe, v exekutíve, v parlamente. Namiesto čiastkových scenárov musíme všetci mať jednoznačné informácie o prijímaných opatreniach a ďalšom postupe. Je potrebné navrhovať odôvodnené riešenia a vnášať do spoločnosti pokoj. Sme na dobrej ceste, prijali sme prísne opatrenia ako jedni z prvých, nosíme rúška, dôvodom na obmedzenia nášho pohybu dobre rozumieme, priebeh epidémie má u nás stále najmiernejší vývoj a sme lepšie pripravení aj na horšie scenáre ako pred niekoľkými týždňami. Zvládneme to!"