Prezidentka: Mnohí prepadli systémom štátnej pomoci

Prezidentka: Mnohí prepadli systémom štátnej pomoci

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 10. decembra 2020 stretla s ľuďmi, ktorí počas pandémie prepadli systémom štátnej pomoci. 

Išlo o otcov a matky rodín, ktorých životy pandémia ťažko zasiahla. Svojím príbehom však reprezentujú stovky podobných osudov ľudí po celom Slovensku.

"Rozprávala som sa s pani, ktorá počas prvej vlny pandémie prišla o prácu. Dostala sa jej len minimálna pomoc, keďže v minulom roku mala zdravotné problémy, pre ktoré nepracovala a rozhodla sa na tri mesiace ukončiť dobrovoľné poistenie do Sociálnej poisťovne. Stratila tak nárok na pomoc štátu. Vypočula som si pána, ktorý pracoval ako kameraman na živnosť. Kvôli pandémii prišiel o prácu. Rodinu a päťročného syna teraz ekonomicky zabezpečuje len jeho manželka. Požiadal síce o SOS dotáciu, ale pre chýbajúce potvrdenia stále žiadnu pomoc nedostal. Hovorila som s paňou, ktorá žije sama s dcérou. Pracovala v gastre a po obmedzení prevádzok prišla o prácu. Novú prácu si nevedela nájsť, a tak vzala aspoň malú brigádu - niekoľko hodín do mesiaca, spolu za 70 eur mesačne. SOS dotáciu od štátu nedostala, práve kvôli príjmu z dohody, ktorý jej nestačí ani len na nájom."

Títo ľudia nesmú zostať podľa prezidentky pre štát neviditeľní, i keď ich životné situácie sú rôzne. Spája ich však to, že prepadli sitom štátnej pomoci. Podnety, ktoré si vypočula, bude prezidentka tlmočiť aj príslušným ministrom. V mnohých prípadoch sa dá totiž pomôcť tak, že sa zo systému pomoci odstráni viacero drobných nedostatkov alebo zbytočne prísnych podmienok.