Prezidentka sa stretla s ministrom životného prostredia Jánom Budajom

Prezidentka sa stretla s ministrom životného prostredia Jánom Budajom

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 7. júla 2020 v Prezidentskom paláci prijala na pracovnom stretnutí ministra životného prostredia Jána Budaja. 

Prezidentku potešilo, že ich spoločné pohľady na ochranu prírody a životného prostredia sú si tak blízke a verí, že budú spolupracovať. "Pán minister podporuje záväzok uhlíkovej neutrality a rovnako podporuje zámer zelenej obnovy a transformácie po pandémii. Vďaka rekordnému balíku peňazí na to teraz máme historickú šancu a pán minister ma ubezpečil, že urobí všetko preto, aby sme tieto peniaze naplno využili."

Aj v kontexte využitia týchto finančných prostriedkov diskutovali o probléme starých environmentálnych záťaží, ktoré ohrozujú naše životy. "Na Slovensku ich máme vyše 2000. Niektoré naša generácia zdedila a niektoré už sama vytvorila. No našou zodpovednosťou je sa s nimi vysporiadať a nenechať ich na pleciach budúcich generácií. Musíme konať rýchlejšie a využiť pritom všetky dostupné možnosti. Keď som na jar tohto roku absolvovala výjazd po Zemplíne, osobne som sa rozprávala s ľuďmi, ktorých blízki trpia vážnymi zdravotnými problémami práve pre škodlivé PCB látky z takýchto starých záťaží, ktoré sú pozostatkami výroby v podniku Chemko Strážske. Prisľúbila som im, že sa budem o riešenie ďalej zaujímať u príslušných ministrov, a preto som s pánom ministrom dnes o tejto záťaži hovorila."

Prezidentka pripomenula akútnosť riešenia tohto problému, ktorý vo výsledku stojí aj na slabej vymožiteľnosti práva v oblasti životného prostredia, a preto tu rovnako treba zásadnejšiu zmenu prístupu štátu. "Hovorili sme spolu aj o ďalších veľkých záťažiach, ako napríklad Predajná a Istrochem. Venovali sme sa aj aktuálnej téme zonácie NP Muránska planina. Som rada, že sa nakoniec našla politická zhoda a na Muránskej planine bude bezzásahová zóna minimálne na polovici tohto územia. Zároveň som presvedčená, že ochrana prírodného bohatstva Muránskej planiny môže byť aj ekonomickým impulzom pre celý región v podobe rozvoja cestovného ruchu a vo zvýšenej zamestnanosti v oblasti lesníctva, ochrany prírody a správy národného parku. Využime toto špecifické pandemické leto aj na spoznávanie našich slovenských národných parkov, napríklad aj na návštevu spomínanej Muránskej planiny."