Prezidentka sa stretla s predsedom Dolnej komory švajčiarskeho parlamentu

Zahraničná politika
Prezidentka sa stretla s predsedom Dolnej komory švajčiarskeho parlamentu

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok 29. septembra 2020 v Prezidentskom paláci predsedu Dolnej komory parlamentu Švajčiarskej konfederácie Hansa Stöckliho.

Zhodli sa, že vzťahy medzi Slovenskom a Švajčiarskom sú veľmi priateľské, s veľkým potenciálom rozvoja najmä v ekonomickej, inovačnej a environmentálnej oblasti. Prezidentka sa zaujímala aj o to, ako sa Švajčiarsko vyrovnáva s pandémiou. "Vďaka masívnemu balíku ekonomickej pomoci, ktorého veľkú časť tvorili aj financie pre kultúru, šport a na obnovu cestovného ruchu, sa im podarilo nepriaznivú situáciu prekonať a prichádzajúcu druhú vlnu pandémie dnes zvládajú lepšie. Pomohlo tomu aj zavedenie nosenia rúšok, ktoré počas prvej vlny vôbec neboli povinné a pomáha im aj dôsledná evidencia a dohľadávanie kontaktov infikovaných osôb."

Ďalšími témami stretnutia boli vzťahy s EÚ a plán obnovy. Prezidentka ocenila výsledok víkendového referenda, v ktorom Švajčiari odmietli obmedziť voľný pohyb osôb. Predseda Dolnej komory švajčiarskeho parlamentu sa zaujímal o vývoj na Slovensku, stav justície a reformné plány v oblasti právneho štátu.