Prezidentka sa vo Vatikáne stretla s pápežom Františkom

Prezidentka sa vo Vatikáne stretla s pápežom Františkom

Prezidentku Zuzanu Čaputovú v pondelok 14. decembra 2020 vo Vatikáne prijal na osobnej audiencii pápež František.  

Jednou z vecí, o ktorej spolu hovorili, sú prehlbujúce sa rozdelenia v spoločnosti. "Veľmi oceňujem postoje pápeža, ktorý sa dlhodobo zastáva chudobných, sociálne slabých, ľudí v núdzi. Je veľkou inšpiráciou počúvať jeho slová, o tom aká dôležitá je láska voči každému jednému človeku bez rozdielu."

Prezidentka mala s pápežom Františkom najprv súkromný rozhovor, po ktorom nasledovala výmena darov. Darom zo strany prezidentky bola maľba Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, od akademickej maliarky Kataríny Vavrovej, ktorý je podľa prezidentky vyjadrením nádeje, odhodlania a sily ale aj pokory, lásky a ženskosti. "Sedembolestná Panna Mária je pre mňa pripomenutím, aby sme nezabúdali, že sú to často ženy, ktoré dokážu priniesť pokoj, porozumenie, empatiu. A tiež dokážu byť silné a rozhodné a že ich úloha pri spájaní našich domácností, rodín, spoločností aj štátov je nenahraditeľná. Prezidentka pápeža obdarovala aj štyrmi veľkými sviečkami zo včelieho vosku. Tieto sviečky vyrobili v sociálnom podniku, ktorý dáva priestor ľuďom v ťažkých životných situáciách - ľuďom v núdzi a zraniteľným skupinám. "Sú vyjadrením ich nádeje na lepší život a ukážkou ich odhodlania, vytrvalosti a schopnosti aj napriek ťažkému osudu vytvárať krásne veci. Dúfam, že prispejú k atmosfére pokoja počas vianočných sviatkov."

Svätý Otec venoval prezidentke bronzový umelecký odliatok s názvom „Buďte poslami pokoja“ s motívom holubice sediacej na viničnej réve so strapcami hrozna. Ďalšími darmi boli výtlačky dvoch pápežských dokumentov: Posolstva k Svetovému dňu pokoja a Dokumentu o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete.

Prezidentku so Svätým Otcom spája presvedčenie, že jednou z najdôležitejších úloh, ktorá pred nami dnes stojí, je zjednotiť naše spoločnosti, upokojiť ľudí, spojiť naše krajiny, ukázať, že v časoch naozajstného ohrozenia vieme odložiť spory, spolupracovať a vrátiť sa k základným hodnotám lásky k blížnym. "Je mi cťou odovzdať vám pozdravy od pápeža Františka na Slovensko. Sme jeho srdcu blízki, váži si nás a myslí na nás aj v týchto ťažkých časoch. Odkazuje nám, že máme vydržať, bojovať a hlavne držať spolu. Jeho slová počas nášho osobného rozhovoru boli nesmierne upokojujúce. Boli to slová zmierenia a nádeje." 

Po stretnutí so Svätým Otcom prezidentka absolvovala rozhovor s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Paulom Richardom Gallagherom.