Prezidentka sa zaujímala o situáciu v obciach po záplavách

Prezidentka sa zaujímala o situáciu v obciach po záplavách

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 15. októbra 2020 zaujímala o situáciu v obciach, ktoré tento týždeň postihli záplavy. 

Telefonicky sa spojila s primátorkou mesta Krompachy Ivetou Rušinovou a starostom obce Kostoľany nad Hornádom Antonom Medvecom. Obaja v telefonáte ocenili nasadenie polície, hasičov, dobrovoľných hasičov aj starostov okolitých obcí, vďaka čomu sa podarilo odvrátiť najhoršie. Zároveň vyzdvihli solidaritu a fakt, že keď je zle, ľudia sa vedia spojiť. 

Situácia v povodí Hornádu bola v uplynulých dňoch vážna. Museli evakuovať množstvo ľudí, postarať sa o ich nocľah, stavať protipovodňové zábrany a odstraňovať spôsobené škody. Obávali sa pri tom, aby povodeň nebola taká vážna ako pred 10 rokmi, v Krompachoch najviac toho, aby voda nezaliala priemyselný park. 

"Pani primátorka aj pán starosta ma uistili, že ľudia si v tejto ťažkej situácii dokážu pomôcť. Chýba im však požiarna technika, ktorej, i keď žijú v záplavovej oblasti, majú k dispozícii minimum. Okrem toho potrebujú od Slovenského vodohospodárskeho podniku údržbu a úpravu Slatinského potoka a protipovodňové opatrenia na rieke Hornád. Prisľúbila som im, že situáciu si s kompetentnými ministrami preberiem, aby sme dlhodobo nahromadené problémy nemuseli stále iba hasiť, ale začali im aj predchádzať."

foto: TASR