Prezidentka sa zúčastnila na samite NATO v Bruseli

Prezidentka sa zúčastnila na samite NATO v Bruseli

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok 14. júna 2021 zúčastnila na samite Severoatlantickej aliancie v Bruseli. 

Lídri 30 štátov na stretnutí rokovali o ďalšom smerovaní NATO. Výsledkom je schválenie návrhov, ktoré aj do budúcna posilnia Alianciu, kolektívnu obranu a zaistia bezpečnosť. "Rokovania potvrdili našu spoločnú snahu zaistiť túto bezpečnosť aj v časoch narastajúcej nestability, silnejúcich autoritatívnych režimov a hrozieb plynúcich zo zneužívania moderných technológií. Pre Slovensko je dôležité, že signál z dnešného samitu je jasný a jednoznačný: sme jednotní, sme silní a naše transatlantické spojenectvo je pevné. Máme politickú vôľu, plány, zdroje a kapacity aby sme ochránili našich občanov voči bezpečnostným hrozbám." 

Prerokované témy a priority sa pretavia do novej strategickej koncepcie Aliancie, ktorá sa bude schvaľovať budúci rok. Prezidentka považuje za dôležité, že na samite sa diskutovalo aj o oblastiach, ktoré sa počas pandémie ukázali ako obzvlášť zraniteľné. Ide o našu pripravenosť spolupracovať a čeliť dezinformáciám, propagande a schopnosť chrániť kritickú a informačnú infraštruktúru.

Na samite som sa prezidentka prvýkrát osobne stretla s novým americkým prezidentom Joeom Bidenom. Diskutovali o spolupráci, demokratických hodnotách a význame právneho štátu, ktoré sú pre obe naše krajiny veľmi podstatné. Podľa prezidentky je dôležité, že Európa má naspäť strategického hodnotového spojenca.