Prezidentka si pripomenula 75. výročie ukončenia 2. svetovej vojny

Prezidentka si pripomenula 75. výročie ukončenia 2. svetovej vojny

Prezidentka Zuzana Čaputová si v piatok 8. mája 2020 pripomenula 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny a Deň víťazstva nad fašizmom. Spolu s predsedom NR SR Borisom Kollárom a predsedom vlády SR Igorom Matovičom najskôr položili vence k pamätníku na vojnovom cintoríne Háj-Nicovô v Liptovskom Mikuláši. 

Podľa prezidentky bolo ukončenie 2. svetovej vojny najvýznamnejšou udalosťou minulého storočia. "Dnes si spoločne pripomíname nielen koniec nekonečného vojnového utrpenia a milióny jeho obetí po celom svete, ale oslavujeme aj veľké historické víťazstvo – víťazstvo nad fašizmom. Pamätník Háj-Nicovô nám hovorí, že do tohto zápasu za zachovanie ľudskosti a európskej civilizácie sme sa na správnej strane zapojili aj my. Vzdávam česť a úctu všetkým, ktorí k tomuto boju prispeli a ktorí v ňom priniesli najvyššiu obetu, svoj život."

Popoludní si traja najvyšší ústavní činitelia spolu uctili pamiatku obetí 2. svetovej vojny aj na bratislavskom Slavíne, kde sú pochované tisíce vojakov Červenej armády.