Prezidentka si pripomenula Deň vojnových veteránov

Prezidentka si pripomenula Deň vojnových veteránov

Prezidentka Zuzana Čaputová si v utorok 11. novembra 2020 pripomenula výročie ukončenia prvej svetovej vojny položením venca na Vojenskom cintoríne v Kopčanoch, kde je pochovaných 331 vojakov rôznych národností, československých, maďarských, rakúskych, talianskych a ďalších.

V deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny si pripíname kvet červeného maku ako symbol spomienky na vojnových veteránov. 

Dnešná spomienka na vojnových veteránov mala pre prezidentku aj silný osobný motív. "Môj pradedo počas prvej svetovej vojny bojoval na talianskom fronte, z ktorého sa vrátil so zraneniami, ktorým podľahol. Jeho hrob sme po dlhých rokoch našli na Ondrejskom cintoríne v Bratislave. 102 rokov od jeho smrti sme tak spolu s otcom a bratom na miesto jeho posledného odpočinku mohli prvý krát zapáliť sviečku."

Deň veteránov si pripomína celý svet. Otvára spomienky na ľudí, ktorí prešli útrapami vojny, aj na tých, ktorí v službe vlasti položili svoje životy. Prezidentka vo svojom vyjadrení na sociálnych sieťach spomenula, že tento deň nás vedie aj k tomu, aby sme citlivo vnímali akúkoľvek hrozbu vojnového konfliktu a mysleli na to, aký krehký a ohrozený môže byť aj v dnešnej dobe mier medzi národmi.