Prezidentka si pripomenula výročie Nežnej revolúcie

Prezidentka si pripomenula výročie Nežnej revolúcie

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 17. novembra 2021 pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie položila veniec k pamätníku Brána slobody na Devíne.

"Od Nežnej revolúcie uplynulo 32 rokov. Je to časový úsek, ktorý predstavuje, či dokonca presahuje, jednu ľudskú generáciu." povedala vo svojom vyjadrení prezidentka, podľa ktorej dnes vyrastá, dospieva alebo už je v produktívnom veku generácia, ktorá nemá s totalitným režimom žiadnu bezprostrednú skúsenosť. "Avšak ľudia, ktorí ho zažili a nestratili pamäť, vedia, že nemohli slobodne voliť, cestovať, boli väznení za svoje názory, nemohli sa slobodne zhromažďovať a mnohí ani slobodne rozhodnúť pri výbere štúdia alebo profesie. Existovala vyššia moc nad ich životmi. Desiatky tisíc ľudí bolo väznených, mučených a inak prenasledovaných pre svoju vieru, svedomie a pôvod. A nedialo sa to iba v 50. rokoch, ešte aj v 80. rokoch zomierali ľudia na hraniciach pod ostnatými drôtmi."

Položením venca pri pamätníku Brána slobody si prezidentka spolu s predstaviteľmi Konfederácie politických väzňov Slovenska a Ústavu pamäti národa uctila pamiatku štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach bývalého Československa pri pokuse o útek za železnú oponu. "Nezabudneme!"