Prezidentka si uctila obete prvého židovského transportu

Prezidentka si uctila obete prvého židovského transportu

Prezidentka Zuzana Čaputová si v piatok 25. marca 2022 na železničnej stanici v Poprade uctila obete prvého židovského transportu, od ktorého uplynulo 80 rokov. 

V príhovore počas pietnej spomienky prezidentka pripomenula, že ľudácky režim, ktorý najprv šíril protižidovské lži, neskôr prijal diskriminačné zákony, sa nakoniec promptne a aktívne podieľal na deportáciách do koncentračných táborov a páchal zločiny proti ľudskosti. Zároveň zdôraznila, že antisemitizmus nevymizol dodnes. 

"Prejavmi antisemitizmu sú aj popieranie historických faktov a bagatelizácia zločinov, napríklad sj v podobe cynického zdôvodnenia agresie Ruska voči Ukrajine takzvanou denacifikáciou. Možno dnes si vieme lepšie predstaviť udalosti spred 80 rokov, pretože za našimi hranicami je opäť vojna. Keď sa naši predkovia ocitli zoči voči zlu, kládli si otázku, či sa mu prizerať alebo postaviť. Našťastie, dnes riskujeme podstatne menej než oni, keď vyjadríme morálny postoj. O to silnejší by však mal byť náš hlas a naša ochota urobiť správnu vec."

Podľa prezidentky si obete holokaustu najlepšie uctíme tak, keď budeme aj v každodenných situáciách pamätať na slová a udalosti, ktoré holokaustu predchádzali, a keď spozornieme pri každej nespravodlivosti alebo prejave nenávisti voči Židom, ďalším národom a menšinám.