Prezidentka si uctila pamiatku odvlečených na nútené práce

Prezidentka si uctila pamiatku odvlečených na nútené práce

Prezidentka Zuzana Čaputová si v piatok 18. júna 2021 počas regionálneho výjazdu uctila pamiatku odvlečených na nútené práce.

K pamätníku v obci Malý Horeš v okrese Trebišov položila veniec a vypočula si príbehy piatich spoluobčanov maďarskej národnosti, ktorých životy poznačilo, že ich otcov v decembri 1944 odvliekli do sovietskych pracovných táborov. "Povedali im, že idú len na tri dni opravovať most v Čope. Ostali však na oveľa dlhšie - niektorí až 6 rokov. Niektorí sa domov nikdy nevrátili. Rodiny trúchlili, dcéry ostali bez otcov a museli predčasne dospieť. Utrpenie prehĺbilo, že počas komunizmu bolo zakázané o týchto udalostiach verejne hovoriť."

V posledných mesiacoch druhej svetovej vojny sovietska armáda a NKVD organizovali nielen individuálne odsuny osôb považované za prepojené s vojnovým slovenským alebo maďarským štátom, ale aj masové odvlečenie na základe národnosti. Podľa historikov malo takýto osud viac ako 3 500 našich maďarských spoluobčanov, pričom obec Malý Horeš bola jedna z najťažšie zasiahnutých. "Vždy je veľmi silné počuť svedectvá pamätníkov z prvej ruky. Som veľmi vďačná za to, že sa o ne boli ochotní so mnou podeliť. Odsuny našich spoluobčanov na nútené práce a ich ťažký návrat domov patria medzi málo známe kapitoly našich dejín. Pamätajme na hrôzy vojny a ich obete, aby sa už nikdy neopakovalo, že ľudia budú prenasledovaní pre svoj pôvod."