Prezidentka si v Izraeli uctila obete holokaustu

Zahraničná politika
Prezidentka si v Izraeli uctila obete holokaustu

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 23. januára 2020 zúčastnila spolu s predstaviteľmi ďalších vyše 40 štátov na spomienkovej ceremónii v Múzeu holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme pri príležitosti 75. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Do Izraela prezidentka cestovala na pozvanie izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. 

Podľa prezidentky holokaust nie je židovská tragédia, ale je to tragédia nás všetkých.

"Dnes si toto výročie celý svet nepripomína len preto, aby sme hľadali a označovali vinníkov. Vina sa dá odpustiť aj oľutovať a to sa už v histórii opakovane stalo. Čo sa ale odpustiť ani oľutovať nedá, je zodpovednosť, pretože tá je konštatntná. Zodpovednosť za milióny nevinných obetí. Zodpovednosť za životy preživších rodinných príslušníkov, ktorí s touto neskutočnou traumou museli žiť ďalej. Je našou morálnou povinnosťou nezabúdať a pripomínať to všetkým, osobitne mladej generácii.

Rasovo motivované násilie vždy začína slovom. O to viac potrebujeme byť obozretní a citliví voči prejavom nenávisti a diskriminácie. Lebo už nás história naučila, ako málo stačí na to, aby sa zo slov nenávisti stalo masové vraždenie. Vzájomný rešpekt, či ochrana dôstojnosti každého jednotlivca, majú univerzálny charakter. A práve v tomto období, keď je aj naša spoločnosť poznačená rozdelením a vzájomnou nedôverou, sú tieto hodnoty tým, čo by nás malo spájať."

Na ceremónii vystúpili okrem izraelského prezidenta aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký prezident Frank Walter Steinmeier, ruský prezident Vladimír Putin, americký viceprezident Mike Pence, princ Charles a ďalší štátnici a predstavitelia svetovej židovskej komunity. Princa Charlesa a francúzskeho prezidenta Macrona prezidentka pozvala na návštevu Slovenska.