Prezidentka si v Prahe uctila pamiatku hrdinov operácie Anthropoid

Prezidentka si v Prahe uctila pamiatku hrdinov operácie Anthropoid

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok 27. mája 2022 pri príležitosti 80. výročia operácie Anthropoid zúčastnila slávnostného otvorenia výstavného projektu Nikdy sa nevzdáme! v pražškom národnom múzeu spolu s českým prezidentom Milošom Zemanom, s ktorým sa stretla pred začiatkom podujatia aj na Pražskom hrade.

Prezidentka si zároveň počas návštevy Prahy uctila pamiatku hrdinov operácie Anthropoid aj položením venca pri pamätnej doske hrdinov heydrichiády pri kostole sv. Cyrila a Metoda a zúčastnila sa aj na pietnom akte v Parku Ohrada spolu s predsedníčkou českej poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou a českým ministrom vnútra Vítom Rakušanom.

Podľa prezidentky máme s Čechmi okrem vzájomných osobných väzieb a spoločných postojov aj spoločných hrdinov, na ktorých činy nikdy nezabudneme. "Operácia Anthropoid, ktorú si dnes v Prahe pripomíname, nesie popri Janovi Kubišovi a jeho spolubojovníkoch vďaka Jozefovi Gabčíkovi aj našu, slovenskú stopu. Obetavosť a odvaha známych aj neznámych mužov a žien protinacistického odboja významným spôsobom zasiahli do vývoja dejín našich krajín počas druhej svetovej vojny."

Česká republika si atentát na Heydricha pripomína prvý raz ako pamätný deň – Deň národného vzdoru. "Je to tak správne - dátumy, ktoré sa spájajú s nadobudnutím slobody našich národov, ale tiež s jej stratou, nesmú zmiznúť z našej historickej pamäte. Ich posolstvo musí ostať čitateľné aj pre ďalšie generácie, lebo tvorí hodnotový základ všetkých našich rozhodnutí."

Po stretnutí s prezidentom Milošom Zemanom prezidentka ocenila blízkosť medzi našimi krajinami a priateľské vzťahy, ktoré sa premietajú aj do stretnutí prezidentky s českým prezidentom. "V týchto časoch ma predovšetkým teší, že Česko a Slovensko majú rovnaký postoj k vojne na Ukrajine a môžeme si dnes spoločne pripomínať hrdinov československého odboja Gabčíka a Kubiša. Teším sa, že prezidenta Zemana na jeseň privítam na Slovensku a že po ťažkom období sa teší aj dobrému zdraviu a chuti do života."

Celý prejav prezidentky na slávnostnom podujatí pripomenutia udalostí roku 1942 v pražskom národnom múzeu si môžete prečítať v časti Prejavy.