Prezidentka telefonovala s ukrajinským prezidentom V. Zelenským

Prezidentka telefonovala s ukrajinským prezidentom V. Zelenským

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok 13. mája 2022 telefonovala s ukrajinským prezidentom V. Zelenským.

Zuzana, cením si podporu, ktorú Slovensko Ukrajine a našim občanom dáva. A cením si aj náš dialóg, lebo má vždy konkrétne výsledky. Ďakujem Slovensku", povedal prezident Volodymyr Zelenskyj počas ich spoločného telefonátu. 

Hovorili nielen o situácii v jeho krajine a o podpore, ktorú potrebujú, ale aj o európskej perspektíve Ukrajiny. "Je vďačný za to, že Slovensko podporuje Ukrajinu aj v tejto ich ambícii. Reagoval tak na naše včerajšie stretnutie s poľským prezidentom Dudom, ktorému som navrhla, aby sme spoločne viedli dialóg s tými členmi Európskej únie, ktorí majú ku kandidátskemu statusu Ukrajiny zdržanlivejší postoj."
Pre milióny Ukrajincov je podľa prezidentky vojna každodennou realitou, ktorá zanecháva okrem nespočetných ľudských tragédií aj nedozerné ekonomické škody. "Aj preto už teraz rozmýšľajú o obnove a rekonštrukcii svojej krajiny, ktorá bude príležitosťou aj pre naše firmy a expertov."

Prezidentovi Zelenskému prezidentka vyjadrila uznanie za odhodlanie, s akým vedie svoju krajinu v tejto ťažkej skúške a ktorým inšpiruje ľudí na celom svete. "Na záver mi povedal, že praje nášmu národu všetko najlepšie, ale najmä aby sme mali mier, lebo vie, aká vysoká je jeho cena. Ďakujem Volodymyr a teším sa na naše stretnutie!"

📷 TASR