Prezidentka upozornila na problémy v dlhodobej starostlivosti o seniorov

Prezidentka upozornila na problémy v dlhodobej starostlivosti o seniorov

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 27. októbra 2021 navštívila denné centrum pre seniorov v Nitre, aby opätovne upozornila na otázku dlhodobej starostlivosti o seniorov. 

"Doma je doma. Starnúť dôstojne a v dôverne známom prostredí je pre naše seniorky a seniorov to najdôležitejšie." Podľa prezidentky tento názor potvrdzujú nielen prieskumy, ale aj slová klientok, klientov a opatrovateliek, s ktorými sa stretla v jednom z nitrianskych zariadení sociálnych služieb. 

Prezidentka zároveň oceňuje, že Nitra sa dlhodobo snaží o rozvoj komunitných a opatrovateľských služieb v teréne. "Niet pochýb o tom, že starostlivosť doma je pre mnohých ľudí vhodnejšia a preferovanejšia. Znovu sa potvrdilo, že opatrovateľkám musíme za ich stále nedocenenú prácu konečne zaplatiť viac. Som im vďačná za to, že aj napriek všetkému sa starajú o svojich klientov ako o vlastných rodičov."

Reformu dlhodobej starostlivosti je podľa prezidentky potrebné urýchliť a opatrovateľkám vytvoriť také podmienky, aby nám neodchádzali do zahraničia. Problém dlhodobej starostlivosti sa totiž nezmenšuje, práve naopak, je z roka na rok naliehavejší.

Prezidentka sa v Nitre stretla aj s primátorom mesta Marekom Hattasom a predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanom Belicom.