Prezidentka v Kodani rokovala s dánskou premiérkou

Prezidentka v Kodani rokovala s dánskou premiérkou

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok 11. mája 2021, počas pracovnej cesty v Dánsku, stretla s predsedníčkou dánskej vlády Mette Frederiksen. 

Aj toto rokovanie podľa prezidentky potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo a spoluprácu oboch krajín vďaka spoločným hodnotám a zdieľaným záujmom v oblastiach ochrany životného prostredia, zelenej ekonomickej obnovy a dodržiavania zásad právneho štátu.

Ráno prezidentka navštívila Štátny sérologický ústav spolu so slovenskými vedcami a odborníkmi, ktorí boli súčasťou oficiálnej delegácie. Na stretnutí sa zúčastnili Peter Sabaka z Kliniky infektológie LF UK, riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová, vedúci Inštitútu zdravotných analýz MZ SR Matej Mišík, riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková a virológ Boris Klempa z SAV. Diskutovali o reforme nemocníc, boji s pandémiou aj o testovacej a vakcinačnej stratégii. Dánski partneri odprezentovali svoj plán masívneho PCR testovania, trasovania a vyhľadávania nových mutácií, tak aby zabránili vypuknutiu novej vlny pandémie.

Prezidentka v Kodani spolu s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom navštívila aj sídlo Európskej environmentálnej agentúry. "Hovorili sme najmä o riešeniach pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality vo verejných budovách a o tom, ako využiť zdroje z Plánu obnovy na zelené projekty, čo najefektívnejšie. Veľmi milé bolo aj stretnutie so Slovákmi a Slovenkami, ktorí pre agentúru pracujú."

Dôkazom toho, že aj Slovensko môže inšpirovať iné krajiny, je projekt Bibiana Danmark po vzore Medzinárodného domu umenia pre deti v Bratislave. Prezidentka počas návštevy otvorila Detskú školu architektúry a staviteľstva, kde sa deti učia spolupatričnosti, tomu, aké dôležité sú verejné priestory a tiež, ako dôležitá je udržateľná architektúra v meste.