Prezidentka prváčikom: Každý môže robiť svet lepším

Domáca politika
Prezidentka prváčikom: Každý môže robiť svet lepším

Zuzana Čaputová sa v pondelok zúčastnila na slávnostnom otvorení nového školského roka na Základnej škole (ZŠ) Turnianska v bratislavskej Petržalke. Prezidentka otvorila školský rok príhovorom pre prvákov, pozrela si priestory školy a rokovala aj s jej vedením.

"Dnes som ako prezidentka prišla medzi deti na „zelenú“ základnú školu na Turnianskej ulici v Petržalke. Keď som bola malá, nevedela som, že raz budem prezidentkou. Vedela som ale, že chcem robiť dobro a pomáhať ostatným ľuďom. A to sa dá, aj keď nie ste prezidentmi a prezidentkami.

Malým prváčikom som povedala, že každý môže pomáhať a robiť svet lepším. Aj oni tu a teraz. Môžu pomôcť mamine a ocinovi, svojim starým rodičom, súrodencom, alebo aj spolužiakom a spolužiačkam.
Teším sa, že na začiatku nového školského roka som navštívila školu, ktorá vedie žiakov k  ochrane životného prostredia. Sami môžu vymýšľať enviro aktivity, vysádzajú stromy, recyklujú, nahradili plastové fľaše a učia sa aj na záhrade.

Dnes som však znova počula aj o problémoch, ktoré naše školy trápia. Majú problém získať a najmä udržať si pedagógov. A chýbajú aj peniaze na rekonštrukcie a ďalší rozvoj. Vzdelanie je kľúčom pre našu budúcnosť, budem sa snažiť pripomínať to na správnych miestach.

Milí rodičia, každý z nás chce mať dokonalé dieťa, odraz nás samých alebo našich nenaplnených túžob. No nezabúdajme na to, že chyby a prešľapy nás často formujú viac ako úspechy. Myslime, na to, keď sa deťom nebude dariť. Namiesto kritiky im podajme pomocnú ruku a namiesto kriku im venujme viac času.

Pani učiteľky, páni učitelia! Viem, že vašu rolu beriete nadovšetko vážne a uvedomujete si zodpovednosť, ktorú máte za formovanie detí, ktoré raz budú dospelými občanmi tejto krajiny. Viem, že urobíte všetko preto, aby z nich vyrástli zodpovední a féroví ľudia. Vaša úloha je ťažká a často nedocenená. Dovoľte mi, aby som Vám aspoň takto symbolicky poďakovala."