Prezidentka v Teleráne o pomoci obetiam domáceho násilia v pandémii

Prezidentka v Teleráne o pomoci obetiam domáceho násilia v pandémii

Prezidentka Zuzana Čaputová upozorňuje na problematiku domáceho násilia a na fakt, že tento problém je práve počas pandémie ešte akútnejší. 

O pomoci obetiam domáceho násilia prezidentka hovorila vo štvrtok 14. januára 2021 v relácii Teleráno v TV Markíza. „Je to dlhodobo veľká téma a je na okraji našej pozornosti. Pandémia ju zvýrazňuje práve kvôli tomu, že výskyt domáceho násilia je vyšší. Nie je to len na Slovensku, ale aj v iných krajinách."

Prezidentka upozornila aj na prípady, keď sú obeťami násilia deti. „Obete detského, sexuálneho alebo fyzického násilia to majú náročnejšie. Ak nemajú v bezprostrednom okolí osobu, ktorej môžu dôverovať, veľakrát to vytesnia, zľahčia, znášajú to."

Podľa prezidentky by sme tento problém nemali prehliadať. "Chápem aj dilemu ľudí, či sa majú starať do súkromných záležitostí iných. Rozumiem aj tomu, že to je aj diskomfort zaoberať sa takýmito javmi, podstupovať prípadnú kritiku od dotknutých osôb, ak by to oznámili orgánom činným v trestnom konaní. Ale miera diskomfortu nás ako oznamovateľov je ďaleko nižšia než to, čo musia znášať obete domáceho násilia."(foto: TV Markíza)