Výmena vlády nemôže znamenať akúkoľvek neistotu v spoločnosti

Domáca politika
Výmena vlády nemôže znamenať akúkoľvek neistotu v spoločnosti

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok 16. marca 2020 stretla v Prezidentskom paláci s dosluhujúcim predsedom vlády Petrom Pellegrinim a budúcim premiérom Igorom Matovičom. Po spoločnom rokovaní prezidentka oznámila, že termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR určila na piatok 20. marca 2020. V rovnaký deň podá demisiu vláda Petra Pellegriniho. V sobotu 21. marca 2020 prezidentka vymenuje novú vládu Igora Matoviča. 

"Všetky personálne nominácie na jednotlivé ministerstvá, ktoré mi predložili lídri novej koalície, akceptujem. Keďže som zodpovedná za riadny chod ústavných orgánov, pri zohľadňovaní termínu ustanovujúcej schôdze NR SR som potrebovala mať uistenie, že k výmene vlády dôjde spôsobom, ktorý nebude v čase krízy znamenať akúkoľvek neistotu v spoločnosti. Takéto uistenie som dnes dostala. Všetci traja si veľmi dobre uvedomujeme, v akej situácii sa Slovensko nachádza a aké veľmi dôležité je dnes povýšiť spoluprácu nad akékoľvek individuálne alebo stranícke záujmy. Preto som rada za veľkorysosť, ktorú dnes prejavili. Zhodli sme sa, že odovzdanie moci sa udeje v absolútnej spolupráci a konštruktívne."

Dôležitým faktorom pri voľbe termínu bola podľa prezidentky aj skutočnosť, že s pribúdajúcimi dňami môže stúpať počet nakazených koronavírusom, a ten sa nemusí vyhnúť ani ústavným činiteľom, či už budúcim poslancom parlamentu, členom bývalej alebo budúcej vlády a v konečnom dôsledku ani jej, ktorá všetky tieto ústavné akty musí zrealizovať. "Súčasná situácia je hlavne o prijímaní rozsiahlych bezpečnostných a hygienických opatrení. Táto kríza však bude mať už onedlho aj vážne ekonomické a sociálne dopady, a tie musí veľmi rýchlo začať riešiť vláda s novou a silnou legitimitou. Po zvážení všetkých okolností som sa rozhodla termín ustanovujúcej schôdze NR SR dlhšie neodkladať. Chcem zdôrazniť, že situácia je naozaj vážna. Ešte raz ďakujem Petrovi Pellegrinimu a Igorovi Matovičovi za ústretový prístup. Berme to, prosím, ako posolstvo upokojenia, že odchádzajúca aj prichádzajúca vláda si je plne vedomá svojej zodpovednosti, a že budú spolupracovať v prospech občanov Slovenska."

foto: Michal Svítok, TASR