Prezidentka vystúpila na Austrian World Summit

Prezidentka vystúpila na Austrian World Summit

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 17. septembra 2020 na pozvanie rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena zúčastnila na Austrian World Summit vo Viedni. 


Cieľom samitu, ktorý sa koná pod záštitou rakúskeho prezidenta pravidelne od roku 2017, je zvyšovanie povedomia o klimatickej kríze. Témou tohto ročníka bol vzťah medzi klimatickou krízou a pandémiou COVID-19. 

Prezidentka vystúpila s príspevkom v panelovej diskusii s názvom „REACTING TO THE CLIMATE CRISIS – BE PART OF THE SOLUTION” spolu s chorvátskym prezidentom Zoranom Milanovićom, podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom a predsedom španielskej vlády Pedrom Sánchezom.  

Samit otvoril jeho zakladateľ, bývalý guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger prostredníctvom online príhovoru. S krátkymi príhovormi vystúpili rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a rakúsky kancelár Sebastian Kurz a odzneli aj videopríhovory princa Charlesa a generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.  

"Som rada, že som dnes mohla hrdo prehlásiť, že Slovensko je pripravené konať a chrániť životné prostredie. Samit vo Viedni je platformou partnerstiev pre zelené riešenia – spája firmy, vlády, samosprávy a organizácie ťahajúce za jeden povraz v oblasti trvalo udržateľného rozvoja." 

Prezidentka vo svojom príspevku vyzdvihla konkrétne kroky, ktoré je Slovensko pripravené urobiť. Dosiahnutie uhlíkovej neutrality v oblasti výroby elektrickej energie do roku 2030, čím sa Slovensko zaradí na špicu v EÚ, využitie Plánu obnovy na podporu zelenej ekonomiky, využitie eurofondov na environmentálnu, energetickú a materiálovú obnovu budov, ktorá je aj v návrhu Plánu obnovy a výrazne tak zníži uhlíkovú stopu, zastaví degradáciu klímy a zároveň ušetrí ľuďom peniaze za energie. 

Prezidentka zároveň pripomenula cieľ prezidentskej kancelárie stať sa prvým uhlíkovo neutrálnym úradom.

Celý text diskusného príspevku prezidentky v angličtine nájdete v sekcii Prejavy