Prezidentka vystúpila s videopríhovorom na Climate Ambition Summit

Prezidentka vystúpila s videopríhovorom na Climate Ambition Summit

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v sobotu 12. decembra 2020 s videopríhovorom v rámci Climate Ambition Summit. 

Podujatie bolo organizované z iniciatívy OSN, Spojeného kráľovstva a Francúzska a konalo sa online. Na úrovni hláv štátov, resp. vlád, vytvára priestor na predstavenie nových ambícií a záväzkov v boji proti klimatickej kríze.

Podľa prezidentky je potrebné konať rýchlo a solidárne. V príhovore pripomenula, že Slovensko chce do roku 2030 znížiť objem emisií skleníkových plynov až o 55 percent a do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Pripomenula aj dedičstvo v podobe ťažkého a energeticky náročného priemyslu. Slovensko je podľa prezidentky pripravené konať. 

Samit sa konal sa symbolicky na 5. výročie prijatia Parížskej klimatickej dohody a pred Konferenciou OSN o klimatických zmenách, ktorá sa uskutoční na budúci rok v Glasgowe. Samit otvoril generálny tajomník OSN Antonio Guterres a spoluorganizátori - francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson. Následne vystúpili ďalší politickí lídri, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej. Okrem nich aj zástupcovia miest a predstavitelia mimovládnych organizácií.


Five years ago leaders in Paris joined global efforts to combat climate change. #Slovakia joins new and more ambitious committments by cutting #CO2 emissions by 55% until 2030. Glad to address #ClimateAmbitionSummit2020 @COP26 #TogetherForOurPlanet pic.twitter.com/8dt61iX740

— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) December 12, 2020