Prezidentka vystúpila v RTVS s príhovorom pred voľbami do NR SR

Domáca politika
Prezidentka vystúpila v RTVS s príhovorom pred voľbami do NR SR

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v stredu 26. februára s príhovorom pred voľbami do NR SR v RTVS. Prezidentka pripomenula, že demokracia, ako vláda ľudu môže fungovať len vtedy, ak samotní ľudia nerezignujú na svoje právo rozhodnúť, kto má v krajine vládnuť a kto jej má slúžiť. "To všetko sú dôvody, pre ktoré je účasť vo voľbách nielen vyjadrením spolupatričnosti k spoločenstvu, v ktorom žijeme, ale aj prejavom moderného vlastenectva."

Podľa prezidentky môžu byť každé voľby dôležité, či zlomové z iného pohľadu. "O tri dni nás čakajú v poradí už desiate slobodné voľby od Novembra 89. Najdôležitejšie z nich boli zrejme voľby na sklonku 90. rokov, v ktorých sme sa jasne postavili za hodnoty slobody, demokracie a zároveň rozhodli o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Verim, že tento spoločenský konsenzus aj po nastávajúcich voľbách pretrvá."

Prezidentka povedala, že voľby sú spravidla súbojom medzi kontinuitou a zmenou. "Na Slovensku sme v paradoxnej situácii, keď sa všetky strany hlásia k zmene. Je to tak preto, že spoločnosť potrebuje vieru v spravodlivosť a tej sa nám za uplynulé roky nedostávalo v primeranej miere. Nedokázali sme ju totiž uchrániť pred jej zneužívaním. Najväčšou témou a zároveň najväčšou príležitosťou týchto volieb je preto prinavrátenie dôvery v spoločnosti."

Podľa prezidentky je dôležité, aby sa občania nenechali odradiť predvolebnou kampaňou. "Ak chceme žiť v spoločenstve, ktoré bude zodpovedať našim očakávaniam, požiadavkám a túžbam, máme morálnu povinnosť využiť svoje volebné právo. Bude to osobný príspevok každého aktívneho voliča v prospech spravodlivého a hrdého Slovenska, ktoré je domovom pre nás všetkých. Zvládneme to!"   

Celý text príhovoru prezidentky je dostupný tu