Prezidentka vyzdvihla prácu laureátov ocenenia Dobré srdce

Prezidentka vyzdvihla prácu laureátov ocenenia Dobré srdce

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v pondelok 21. februára 2022 v Prezidentskom paláci ocenených Národnou cenou starostlivosti Dobré srdce. 

V príhovore vyzdvihla, že ich práca je založená nielen na odbornosti a profesionalite, ale že obsahuje aj kus ľudskosti, láskavosť, vrúcnosť a súcit. "Vaše srdce je nielen dobré, ale aj otvorené a ochotné prijať iných a starať sa o nich. Ste z rôznych profesií – opatrovateľ, sestra, odborný pracovník, fyzioterapeutka a aj z rôznych kútov Slovenska – od Bardejova až po Bratislavu. Všetkých vás však spája, že do starostlivosti o iných vkladáte svoje srdce." 

Prezidentka zdôraznila, že ich ocenenie je zaslúžené aj z dvoch osobitných dôvodov. "Vaša práca je náročná vždy, uplynulé dva roky však boli z dôvodu pandémie ešte mnohonásobne ťažšie, nasadzovali ste svoje zdravie aj životy. Druhý dôvod je stále naliehavejší. Všetci vieme, že dlhodobá starostlivosť čelí nedostatku personálu a pretrvávajúcemu trendu odchodov opatrovateliek do zahraničia. Je preto nevyhnutné, aby sme opatrovateľskému sektoru zabezpečili priaznivé pracovné podmienky, prajnú spoločenskú atmosféru a v neposlednom rade dôstojné finančné ohodnotenie. Toto všetkým opatrovateľkám, odborným pracovníkom, sestrám a fyzioterapeutom dlžíme. Prosím, pokračujte vo vašej dôležitej službe a nech je vaše srdce naďalej dobré, otvorené a láskavé." 

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili laureátky a laureáti ocenenia v rôznych kategóriách Pavel Kalina, Zdenka Majchrová, Katarína Čečotová, Pavol Vilček, Marta Kupcová, Barbara Štefanovičová, Soňa Vancáková, Jaroslav Živčák, Mária Čunderlíková, Ildikó Madarászová ako aj koordinátorka projektu a predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Anna Ghannamová.