Prezidentka po stretnutí s premiérom: Treba ukončiť agóniu, treba konať

Domáca politika
Prezidentka po stretnutí s premiérom: Treba ukončiť agóniu, treba konať

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok 16. marca 2021 v Prezidentskom paláci v súvislosti s vládnou krízou premiéra Igora Matoviča a predsedu SaS Richarda Sulíka. Po rokovaniach prezidentka vo vyhlásení uviedla, že predsedu vlády požiadala, aby koaličnú aj vládnu krízu ukončil čo najskôr.

Situácia podľa prezidentky dospela do krajnosti, keď dve strany vyzvali na odchod premiéra a hroziacu menšinovú vládu opakovane a verejne odmieta strana Sme rodina. Do tohto bodu sa vláda dostala po mnohých hodinám rokovaní, následnej dohode a jej porušení. "Konflikty vo vláde sledujeme mesiace, vládna kríza trvá dva o pol týždňa, na každom dni záleží. Preto som predsedu vlády požiadala, aby koaličnú aj vládnu krízu ukončil čo najskôr."

Vládna kríza je podľa nej o to závažnejšia, že sa deje v súbehu s krízou pandemickou. "Ľudia čelia každý deň úmrtiam svojich blízkych, ekonomickým dopadom a neistote, nárastu chudoby. Tento kritický stav je sprevádzaný nestabilitou a oslabení fungovania vlády, či chaosom, ktorý má svoje konkrétne obete. Slovensko potrebuje okamžité zmeny v riadení pandémie, aby sme nepatrili medzi najhoršie krajiny na svete, kde zomiera najviac ľudí na covid. Okamžité zmeny v ešte intenzívnejšej pomoci ľuďom, lebo chudoba a život v strachu začína byť novou epidémiou. Okamžité zmeny vo vakcinácii, ktorá nebude nedôstojným zápasom o život. Okamžité zmeny v komunikácii do krajiny a aj navonok, ktorá bude hodná reprezentovania Slovenska, ako krajiny slušných ľudí."

Podľa prezidentky Slovensko v čase krízy potrebuje plne funkčnú a výkonnú vládu, ktorej členovia budú dobre spolupracovať na riešení problémov. "Treba ukončiť agóniu, treba konať. Je najvyšší čas." 

Celý prejav prezidentky si môžete prečítať TU.