Prezidentke udelili ocenenie Justitia Awards

Prezidentke udelili ocenenie Justitia Awards

Prezidentka SR Zuzana Čaputová získala v piatok 10. septembra 2021 ocenenie Justitia Awards, ktoré udeľuje organizácia Women in Law Initiative so sídlom vo Viedni.

Poslaním organizácie je spájať predovšetkým ženy pracujúce v rôznych právnických profesiách po celom svete. Je platformou pre diskusiu a výmenu informácií a skúseností v najrôznejších ekonomických a spoločenských oblastiach, kde sa uplatňuje právo. Presadzuje zlepšenie pozície žien v právnických profesiách a podporuje ženské líderstvo v tejto oblasti. Spája ženy-právničky nielen z právnej praxe, ale aj z oblasti právnej teórie a akademických inštitúcií.

Ceny Justitia Awards udelili počas gala ceremónie v troch kategóriách: medzinárodné líderky, akademické ocenenie a ceny pre mladé výnimočné právničky. Prezidentka bola nominovaná v prvej kategórii, do ktorej organizátori vybrali najtalentovanejšie a najvplyvnejšie právničky, ktoré zásadným spôsobom menia spoločnosť vďaka svojej erudícii a inovatívnosti. Ide o ocenenie pre výnimočnú ženskú právnickú osobnosť roka.

Prezidentka v ďakovnom video príhovore uviedla, že ocenenie je pre ňu viac záväzkom, než odmenou."Je to záväzok pokračovať v chránení toho, čo je správne, obraňovať spravodlivosť a právny štát. Toto ocenenie je zároveň záväzkom naďalej podporovať a inšpirovať iné ženy a dievčatá, ktoré sa rozhodli pre právnickú profesiu, obzvlášť tie, ktoré svoju prácu vykonávajú v nesmierne náročných podmienkach, ako je to napríklad v Afganistane. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich podporili."

Organizácia Women in Law Initiative je členom Európskej asociácie právničiek. Organizácia vznikla v roku 2018 ako trvalé pokračovanie medzinárodnej konferencie Women in Law Conference, ktorá sa prvýkrát konala v roku 2019. Ocenenia Justitia Awards boli prvýkrát udelené minulý rok. Iniciatíva si získala hneď od začiatku širokú podporu a patronát UNESCO.

Minulý rok boli za celoživotné dielo ocenené dve ženské právnické osobnosti – dlhoročná úspešná právnička a bývalá prezidentka Law Society of England and Wales Christina Blacklaws a bývalá rakúska kancelárka a zároveň bývalá predsedníčka rakúskeho ústavného súdu Brigitte Bierlein. Tento rok bola v tejto kategórii popri prezidentke SR nominovaná prísediaca sudkyňa Najvyššieho súdu USA Sonia Sotomayor a sudkyňa Odvolacieho súdu USA Ann Claire Williams. 

Záznam z udeľovania Justitia Awards: