Prezidentský palác privítal darcov krvi

Prezidentský palác privítal darcov krvi

Prezidentský palác sa vo štvrtok 11. júna 2020 prvýkrát v histórii otvoril všetkým darcom krvi. Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi Kancelária prezidenta SR v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR umožnila dobrovoľným darcom krvi darovať krv priamo v Prezidentskom paláci. 

V súvislosti s pandémiou v uplynulom období výrazne klesol počet darcov krvi. Aj keď sa situácia postupne stabilizovala, darcov krvi nie je nikdy dosť, pretože v nemocničných zariadeniach sú stále pacienti, ktorí krv akútne potrebujú. 

Svetový deň darcov krvi sa oslavuje od roku 2005 vždy 14.júna. Tento rok pod heslom „Daruj krv a urob svet zdravším miestom“. Cieľom kampane je vyzvať čo najviac ľudí po celom svete, aby sa stali pravidelnými darcami krvi. Z Prezidentskej kvapky krvi sa stane nová tradícia. 

Darcov prišla pozdraviť aj prezidentka Zuzana Čaputová. Poďakovala sa všetkým dobrovoľníkom. „Aj krásnym prostredím paláca chceme prilákať najmä prvodarcov, ale, samozrejme, aj ľudí, ktorí už v minulosti zvykli darovať krv. Tento rok už darovalo krv aj 103 príslušníkov čestnej stráže. Keď budeme k sebe solidárni aj v tejto oblasti a ľudia, ktorí môžu darovať krv, podporia ľudí, ktorí ju potrebujú, znamená to veľmi veľa.“