Príhovor k 32. výročiu Nežnej revolúcie

Príhovor k 32. výročiu Nežnej revolúcie

Sloboda, ktorá sa neopiera o zákony a morálku, je deštruktívnou silou. V príhovore, ktorý v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu odvysielala RTVS, to povedala prezidentka Zuzana Čaputová. 

Spoločenský pohyb v Novembri 89 podľa prezidentky korunovala úspechom sila samotnej myšlienky, o ktorú išlo: skutočná a spontánna túžba, aby pravda a láska naozaj zvíťazili nad lžou a nenávisťou.

"Ľudia nebojovali iba za vlastné individuálne či skupinové ciele, ale za tie spoločné. Nielen za vlastnú slobodu, ale za slobodu pre všetkých. Bolo viac toho, čo nás spájalo, než momentov, ktoré nás rozdeľovali. Pri pohľade na dnešné Slovensko je dôležité si pripomenúť, že aj takíto dokážeme byť."

Tvárou Slovenska je podľa prezidentky stále aj chápavosť, solidarita, slušnosť a vzájomná pomoc, najmä v ťažkých časoch.

"Verím, že aj ľudia z námestí spred 32 rokov, ktorí dosiahli zdanlivo nedosiahnuteľné, že aj to sme stále my. Aj toto je tvár našej spoločnosti. Dovolím si dokonca tvrdiť, že s étosom a morálkou, aké spoločnosť preukázala v Novembri 89, by sme dnes boli oveľa úspešnejší aj v boji proti pandémii a vo vyrovnávaní sa s jej dopadmi. Naše povzbudenie dnes potrebujú najmä ľudia, ktorí sú objektom nenávisti. Angažujú sa, liečia chorých alebo v rôznych iných oblastiach pomáhajú robiť spoločnosť lepšou a náš život kvalitnejším. Títo ľudia sa nesmú cítiť sami. Želala by som si, aby ešte viac mohli vnímať našu podporu."

Celý text príhovoru prezidentky je dostupný v sekcii Prejavy.